0

П расковата от хилядолетия е любимка на владетели, но и на простолюдието. В Персия я смятали за императорски плод, но са я хапвали всички. Има над 5000 разновидности. Богата е на калий, желязо, фосфор, манган, мед, цинк, селен, магнезий. Една праскова дава три четвърти от необходимата доза витамин С, има също витамини от В група, включително и фолиева киселина, витамин Е, К, РР и етерични масла. Зрелият плод съдържа близо два пъти повече пектин от недобре узрелия. Спори се от учените откъде точно произлиза – от Китай или от района на Кавказ, но е ясно, че и в днешно време и на двете место се срещат диворастящи прасковени растения. Предполага се, че предците на съвременните праскови са култивирани в Китай около 2000 г. пр. Хр. Безспорно е обаче, че прасковата, както и много други плодове, придобива изключителна популярност в останалата част от свето по време на възхода на Персийската империя и след завоюването й от Александър Велики. Ето няколко изкушаващи небцето идеи на Лора и Стоян от „Бон Апети“, още на bonapeti.bg и 24kitchen.bg.

Млечен десерт с бисквити

продукти:

600 г цедено кисело мляко

400 г заквасена сметана

200 г обикновени бисквити

160 г пудра захар

6 с.л. мед

3 праскови

1 ч.л. желатин

1 ванилия

6 листенца мента

Приготвяне:

Бисквитите се натрошават и се смесват с меда. Млякото и сметаната се разбиват с телена бъркалка, заедно с пудрата захар и ванилията. Прасковите се нарязват на кубчета. Желатинът се накисва в малко студена вода и когато набъбне, се разтопява в микровълнова фурна. На дъното на чаши се слага от бисквитите, отгоре с помощта на пош се разпределя млечният крем. Следват праскови, отново бисквити, отново крем, праскови. Плодовете се намазват с желатина. Украсява се с листо мента. Десертът се охлажда за 30 минути в хладилник и се сервира.

Шишчета с халуми и люта чушка

Продукти:

2 праскови

1 глава червен лук

200 г сирене халуми

зехтин за поливане

черен пипер на вкус

За соса:

1 връзка босилек

2 зелени люти чушки

1 с. л. меласа

сокът от 1/2 от лимон

50 мл зехтин

сол на вкус

Приготвяне:

Прасковите се режат на кубчета. Лукът и сиренето се нарязват на едро. На шишчетата се нанизват праскова, сирене и лук, като се редуват. Овкусяват се с черен пипер, поливат се с малко зехтин и се пекат на сгорещен грил от всяка страна. Сосът се приготвя, като чушките се почистват от семките, нарязват се на ситно и се смесват с наситнения босилек, лимоновия сок, зехтина, меласата и сол на вкус. Шишчетата се поднасят със соса.

В тесто

Продукти:

За тестото:

300 г брашно

200 г краве масло (студено)

2 яйца

50 г захар

1 ванилия

кокосови стърготини за поръсване

За пълнежа:

3 праскови

100 г сурови бадеми

2 с.л. мед

2 с.л. десертно вино марсала

Приготвяне:

Брашното се смила заедно с нарязаното на кубчета масло. Слагат се едно яйце, захарта и ванилията, и се разбива, докато се получи твърдо тесто. Тестото се покрива с прозрачно фолио и се оставя за 1 час в хладилник. Прасковите се разполовяват, почистват се от костилките и се обелват. Бадемите се смилат в блендер. Прибавят се медът и виното и се смила отново, докато се получи гъста, лепкава смес. Тестото се разточва на тънка кора, от която се изрязват 6 кръга с диаметъра на половинките праскови. Останалото тесто се разточва и от него се изрязват 6 по-големи кръга. Прасковите се пълнят с бадемовата смес и се слагат с разреза надолу върху по-малките кръгове тесто. Покриват се с по-големите кръгове тесто. Намазват се с разбито яйце. Поръсват се с кокосови стърготини и се пекат 15 минути в загрята на 180 градуса фурна.

Печени

продукти:

6 праскови

1 пакетче бурбонска ванилова захар

4 с.л. мед

2 с.л. тъмен ром

400 г ванилов сладолед

За трохите:

150 г брашно

80 г краве масло

60 г печени солени бадеми

50 г захар

За соса:

200 г малини

50 г захар

кората от 1 портокал

Приготвяне:

Прасковите се разполовяват, почистват се от костилките и се подреждат, с отвора нагоре, в застлана с пергаментова хартия тава. Поливат се с меда, смесен с ваниловата захар и рома, и се пекат около 30 минути в загрята на 200 градуса фурна. Бадемите се смилат не много фино и се смесват с брашното, захарта и разтопеното масло. Сместа се претрива с пръсти, докато се получат трохи и се разпределя на тънък пласт в дълбока тава. Трохите се пекат около 10 минути в загрята на 200 градуса фурна, с вентилатор, като периодично се разбъркват, след което се оставят, да се охладят. Сосът се приготвя като малините се пасират заедно с настърганата портокалова кора и захарта и се прецеждат. Във всяка праскова се слага по една топка ванилов сладолед, поръсват се с трохите и се поднасят със соса.

Охлюви с маскарпоне

Продукти:

8 точени кори

4 праскови

250 г сирене маскарпоне

125 г краве масло

80 г мед

10 г бурбонска ванилова захар

1/4 ч.л. семена кориандър

захар за поръсване

Приготвяне:

Прасковите се режат на тънко. Маскарпонето се смесва с меда, ваниловата захар и счуканите семена кориандър. Четири броя точени кори се поставят една върху друга, като се мажат с разтопено масло. Режат се на 6 ленти по дължина. Всяка лента се маже с крема от маскарпоне, отгоре се подреждат плодовете. Завиват се охлюви. Подреждат се с отвора нагоре в дупките на форми за мъфини. Пекат се около 15 минути в загрята на 200 градуса фурна, с вентилатор. Охлаждат се и се поднасят, поръсени с пудра захар.

Желе Белини

Продукти:

400 мл пенливо бяло вино просеко

100 г пудра захар

2 праскови

2 стръка босилек +още за гарниране

1 пакетче желатин

2 с.л. сироп от малини

За гарниране:

250 мл животинска сметана

40 г пудра захар

Приготвяне:

Плодовете се почистват от костилките, обелват се, режат се на кубчета и заедно с листенцата босилек се разпределят в чаши за шампанско. Желатинът се накисва в студена вода, за да набъбне, след това се загрява на водна баня. Виното се смесва със захарта, сиропа от малини и ако е нужно, се загрява леко, за да няма голям контраст между неговата температура и тази на желатина. Разбърква се с желатина и сместа се налива в чашите. Прибират се в хладилник за около 4 часа. Студената животинска сметана се разбива със захарта, докато стане пухкава. Десертът се поднася със сметаната и по желание се декорира с листенца босилек.

Суфле

Продукти:

400 г праскови

260 г захар

60 г брашно

50 г краве масло + още за намазване

10 г бурбонска ванилова захар

150 мл прясно мляко

4 яйца

Приготвяне:

Прасковите се потапят в кипяща вода, след това се шокират в ледено студена. Обелват се, нарязват се на кубчета и се слагат в касерола, заедно със 130 г захар. Готвят се около 10 минути, докато течността се изпари и се получи консистенция на мармалад. Маслото се загрява в подходящ съд, изсипва се брашното и се пържи до златисто. Добавят се прясното мляко и 60 г захар. Бърка се, докато кремът се сгъсти. Съдът се отстранява от котлона. Жълтъците се отделят от белтъците и един по един се добавят към крема, като се разбърква енергично. Овкусява се с ваниловата захар и се оставя леко да се охлади. В това време белтъците се разбиват с останалата захар на сняг. След това се разбъркват внимателно с млечния крем. Форми за брюле се намазват с масло. В тях се разпределят прасковите. Отгоре се слага пухкавият крем. Заравнява се и с пръст се минава покрай ръба. Суфлетата се пекат около 14 минути в загрята на 200 градуса фурна, с вентилатор. Сервират се веднага, по желание поръсени с пудра захар.

Гранита

Продукти:

2 праскови

300 г малини

120 г захар

1 с.л. сок от лимон

Приготвяне:

Захарта се сипва в касерола. Наливат се 150 мл вода и лимоновият сок, и се кипва. Приготвя се захарен сироп и се оставя да се охлади. Костилките на прасковите се махат. Плодовете се белят и се режат на кубчетата. Прасковите и малините се пасират заедно със сиропа. Сместа се прецежда, сипва се във форма за печене и се прибира във фризер. След 1 час се разбърква с вилица. Това се прави още няколко пъти през 30 минути. Когато замръзне напълно, се сервира.