0

С портът е професионално занимание, което учи на много полезни неща, но най-вече на дисциплина, екипност и вслушване в чуждото мнение. Все неща, които след време ще бъдат от голяма полза на тези, които решат да се пробват и в голямата политика.

В приложението на вестник "Телеграф" - „Златно време“ вече бяха представени някои такива спортисти. А продължението започва представително с либериеца Джордж Уеа.

РЕТРО СПОРТ: Боксът е до време, предвидливите гледат напред

Джордж Уеа и Гари Каспаров преди. 

 Джордж Уеа и Гари Каспаров преди. 
gettyimages

В своя спорт той също постига големи успехи: През 2015 г. е избран за: Футболист на 2015 г. на ФИФА, Носител на Златната топка на Европа и Африкански футболист на годината. След приключване на спортната кариера през 2005 г. той се явява на президентските избори в родината си и губи. Това обаче не го отчайва, а го амбицира. Цели 12 години по-късно, през 2017 г., Уеа се явява за втори път и този път печели безапелационно и става президент и държавен глава на Либерия.

Пешки

Ако има световен спорт, на чийто представители най-много би им подхождало участието в политиката, то това е шахматът. В него се иска търпение, бърза мисъл и комбинативност, както и умението да се предугаждат ходовете на противника в перспектива. А това са сред най-полезните умения и качества на добрия политик. Досега обаче няма особено много шахматисти, които да напират за министри, депутати и президенти – или образно казано, от пешки да станат царе. За един от тях обаче няма как да не споменем. Неговото име е Гари Каспаров, едно от най-известните имена в този спорт за всички времена. Носител е на най-високата награда „Шахматен Оскар“, при това рекордните 11 пъти. През 2005 г. Каспаров се отказва от шаха и решава да се отдаде на политиката. Създава опозиционното движение „Обединен граждански фронт“, с което се противопоставя открито на управлението на президента Владимир Путин. Участва в организирането на двата Марша на несъгласните през 2007 г. в Санкт Петербург, заради което е задържан от милицията.

Глоба

Няколко месеца по-късно, след като обявява официално, че ще се кандидатира за предстоящите президентски избори, той отново е арестуван. Срещу него е заведено съдебно дело и му е наложена глоба в размер на 1000 рубли. Той на свой ред подава жалба в Европейския съд за защита правата на човека и печели делото, като осъжда Русия да му плати 10 хил. евро обезщетение. След тези перипетии обаче Гари Каспаров напуска Русия и се установява да живее в Женева. Наред с това от 2014 г. съвсем официално той се води и гражданин на Хърватия, която му дава гражданство. В същото време обаче той запазва и руското си гражданство, заявявайки, че въпреки несъгласието си с управляващите родината му той си остава завинаги руснак.