0

С портът е професионално занимание, което учи на много полезни неща, но най-вече на дисциплина, екипност и вслушване в чуждото мнение. В същото време то изгражда някои много полезни и незаменими качества у младежите като упоритост, трудолюбие и стремеж към усъвършенстване и себедоказване. Все неща, които след време ще им бъдат от голяма полза в живота.

Спортът е нещо незаменимо. И единственият му недостатък е, че не може да се превърне в професия за цял живот. Спортистите са сред малкото хора, които тъкмо са успели да изградят кариерата си и вече са принудени да се пенсионират при това твърде рано, на 30-35, и рядко до 40 години. След това, освен ако не са успели да натрупат достатъчно милиони бели пари за черни дни, те са принудени да се ориентират към някоя професия. Едни продължават със спорта като треньори и мениджъри, други се ориентират към бизнеса. Има дори и такива, които стават холивудски актьори, певци или танцьори и участват в шоу програми. А трети, макар и да не са толкова малко, избират да се отдадат на политиката. Спортист и политика – за мнозина това може да звучи като стария лаф за зеления кон и умния даскал. Всеки е чувал за тях, но никой не ги е виждал. Но въпреки това те съществуват. И днес ще представим някои от най-известните продукти на тази на пръв поглед необикновена и нелогична симбиоза.

Започваме представянето със спортисти от бившите силови спортисти. Не за друго, а защото занимавалите се професионално с борба, бокс, щанги, ММА и с други подобни опасни за здравето неща са свикнали както да раздават мощни удари и да тръшкат на ринга и тепиха противниците си, така и да понасят такива. И не само да понасят, но и да успеят да се задържат след поредното тежко кроше или ъперкът, или ако паднат, да могат да се вдигнат и да продължат схватката, преди съдията да ги обяви за победени. А това са все неща, незаменими в голямата национална и световна политика.

Юмрук

Едва ли има човек, любител на силовите спортове, който на въпроса за спортист политик да не се сети за ММА боеца Виталий Кличко. Прякорът Доктор железен юмрук, с който той е известен в спортните среди, говори достатъчно ясно за предимствата и уменията му. В своята професионална спортна кариера 53-годишният украинец има 95 срещи, от които 80 е завършил с победи и само 15 със загуби. А 72 от победите му са с нокаут. Което ясно показва за тежките удари на боеца. След приключването на кариерата си на боец Кличко взема едно на пръв поглед странно решение. През 2010 г. се включва в политиката като лидер на партия, носеща показателната абревиатура УДАР – Украински демократичен алианс за реформи. И само след две години на парламентарните избори в Украйна УДАР е трета политическа сила в страната с 14% от гласовете и 40 от 450 места във Върховната рада на Украйна. А след още две години, през 2014 г., бившият ММА боец приема ново политическо предизвикателство, като се регистрира за участие в изборите за кмет на Киев. И не само участва, а ги и печели с 56,7% от гласовете. Според оценката на украинските медии като партиен лидер и кмет Виталий Кличко проявявал същата безкомпромисност и твърд характер, добре познати от ринга. И нанасял политически удари и нокаутирал противниците си, без изобщо да се церемони с тях. „Воденето на преговори и компромисите изобщо не са в негов стил. Предпочита да действа еднолично до степен на авторитарност. Обича да се налага и да бъде на върха и в политиката“, категорични са украинските журналисти.

Брат

За разлика от своя брат другият Кличко – Владимир, след прекратяване на състезателната си кариера не се изкушава да се впуска в политиката. Той решава да се занимава с писане и бизнес начинания. Това обаче не означава, че му липсва борбен дух и хъс извън спорта. По време на войната между Украйна и Русия и двамата братя свалят костюмите, грабват оръжията и участват в преките бойни действия за защита на Киев.

Сенатор

Друг представител на силовите спортове, изкушил се да премери сили в политиката, е не по-слабо известният от братята филипински боксьор Мани Пакиао. В света на своя спорт той е признат отдавна и завинаги за велик. Той е единственият световен шампион в осем дивизии в историята на бокса с общо 12 спечелени титли.

Мани Пакиао сега.

 Мани Пакиао сега.
Getty Images

Той е и първият боксьор, който печели първенството в линейните категории в пет различни теглови категории. Първият боксьор, спечелил титли в четири от осемте „бляскави дивизии“, и единственият, който печели титли в четири поредни десетилетия. За шампионските титли на Мани изобщо не може да се говори, тъй като те са десетки в кариерата му, която продължава повече от 30 години. След приключването на спортната си кариера Ман Пак, както го наричат ласкаво феновете му, неочаквано обявява, че започва да се занимава с политика, защото иска да е полезен на страната и народа си.

Пакиао носи на удари.

 Пакиао носи на удари.
Getty Images

„Мога да продължа да тръшкам противниците си както на ринга, така и в политиката“, категоричен е той. Пакиао се включва във филипинската демократическа партия „Народна сила“ и е избран за сенатор в конгреса на родината си, първо в Долната, а след това и в Горната камара. Пред избирателите си той обещава да се пребори с корупцията във Филипините. И както се казва: Апетитът идва с яденето.

Като боксьор често го носеха на ръце.

 Като боксьор често го носеха на ръце.
Getty Images

През 2022 г. бившият боксьор се прицелва в най-високата държавна длъжност, като се явява на президентските избори във Филипините. Но се проваля, като печели едва 3,7% и остава на четвърто място.

* Следва продължение...