0

П овечето от четящите ловци научиха преди 35 години за енотовидните кучета от един разказ на Дончо Цончев, в който той описваше лов на това доскоро екзотично животно в Софийско. 

Енотовидните кучета произлизат от Япония, Югоизточен Сибир и Манджурия, но вече се срещат и в Европа до Скандинавия, Франция и Италия. Обитават повсеместно, но особено в гористи местности, край села и обработваеми земи. У нас се срещат най-вече в Добруджа, Северозападна България, Странджа. 

Мерки

Напоследък поражда тревога неконтролираното им нашествие в Северна Европа. Шведските власти са първите, които вземат решителни мерки за изучаване и спиране на тази вълна. Установено е, че те започват да завладяват северните райони на страната, придвижвайки се от Русия през Финландия. Затова специални чувствителни камери са монтирани в провинция Норботен, граничеща с Финландия. Идеята е тези камери да осъществят интегрирана обща система за предупреждение. Засега камерите наблюдават участък с дължина 40 км и така откриват „нелегалните емигранти”. След залавяне енотовидните кучета се снабдяват със специални датчици за по-нататъшно наблюдение.


От естественото им местообитание в Далечния изток през 40-те години на миналия век те били внесени в Европейска Русия. За няколко десетилетия животните успели да стигнат до Финландия, където днес се пада по едно на площ, равна на два футболни стадиона.
Специалистите в Северна Европа са разтревожени от нашествието, тъй като тези животни се размножават бързо и могат да станат преносители на инфекции и чревни паразити. Ненапразно енотовидното куче бе разглеждано като евентуален причинител и преносител на вируса на Ковид-19. То е всеяден хищник, който се храни с  насекоми, жаби, гущери, мекотели, много често лови риба в плитчините. Яде яйцата и малките на всяка гнездяща на земята птица и хваща всяко по-малко животинче, което срещне - от мишките до малките на овцете и козите. Не страни и от мършата, стига чакалите и лисиците да не го изпреварят. При глад яде и диви дребни плодове, но посяга и на селскостопански култури - дини, пъпеши, слънчоглед и царевица.

Невидимо

У нас те се срещат сравнително рядко и са разрешени за лов целогодишно. Най-често може да се намерят край водни басейни с гъста крайбрежна растителност. Там то дори посред бял ден си остава невидимо за враговете и неприятелите. Енотовидното куче почти винаги се бие случайно. При хайки и особено при гонка с кучета обаче е възможно да бъде вдигнато и енотовидно куче. Най-перспективен метод е да се стреля на варда със стървилище, също като при варда на чакали и на лисици. Подходящото за този лов е гладкоцевно оръжие с патрон 2/0.