0

В иждали сте тези мънички устройства, от които хората четат на плажа и които събират по 1000 книги в дланта на ръката.

Да, електронните четци са все по-популярни и по-достъпни, а и заради специалните си подсветки са много по-щадящи очите от хартиените книги, особено при четене вечер. Като например, когато четете комикси на внуците преди заспиване. Но да видим какво пишат за най-новия модел на пазара от дигиталното списание Тhe Verge.

Екран

Четири години след появата на първите електронни четци с цветни екрани и Amazon най-накрая представя Kindle с цветен дисплей. Новият Kindle Colorsoft използва същата технология за оцветяване на екрана, позната от устройства като Kobo Libra Colour, но с редица персонализирани подобрения. Сред тях са нова структура на дисплея, по-ярки светодиоди и специални покрития. Цветовете на седеминчовия екран изглеждат по-наситени и живи. Екранът освен това се обновява по-бързо, а контрастът е значително по-добър, което прави черните линии и рамки в книги и комикси по-дълбоки и отчетливи. Тези подобрения също така правят пазаруването в онлайн книжарницата по-вълнуващо благодарение на по-привлекателното визуално представяне на кориците на книгите. Според Тhe Verge Kindle Colorsoft предлага най-добрия цветен екран сред електронните четци до момента. Въпреки това мнозина са разочаровани от липсата на допълнителни функции като по-голям дисплей или възможност за писане върху екрана с електронна писалка.

Възможности

При черно-бяло съдържание обръщането на страниците става моментално, подобно на предишното поколение Kindle Paperwhite Signature Edition. Но при цветни изображения Colorsoft извършва пълно обновяване на екрана при всяка смяна на страница, за да осигури максимално качество на изображението. Тази функция прави устройството малко по-бавно от стандартните черно-бели четци, но все пак по-бързо от конкурентите му като например Remarkable Paper Pro. При увеличаване или преместване на изображение устройството временно преминава към по-ниско качество на картината, преди да възстанови детайлите. Тази техника, позната и от други четци, е изпълнена по-бързо в Colorsoft, което допринася за по-гладко изживяване.

Подчертаване

Новият цветен дисплей на Colorsoft позволява подчертаване в четири цвята – розово, жълто, синьо и оранжево – както и филтриране на подчертаните текстове по цветове. Но липсата на възможност за именуване на цветовете ограничава полезността на тази функция. Например потребителите трябва сами да помнят какъв смисъл влагат във всеки цвят.

Настойки

Една от изненадващите характеристики на Colorsoft е минималистичният подход към настройките на екрана. За разлика от конкуренти като Boox, които предлагат обширен контрол върху режими на обновяване, яркост, контраст и други, Amazon залага на предварително оптимизирани настройки. Единствената опция е превключването между стандартен и жив цветови режим, като последният усилва интензитета на по-слабо наситени изображения. Цветният дисплей обаче все още има ограничения. Технологията Kaleido позволява изобразяване на до 4,096 цвята, което е далеч от милионите цветове, които LCD и OLED екрани могат да възпроизведат. Това води до сравнително „плоски“ и ненаситени цветове.

Ток

Colorsoft поддържа безжично зареждане и USB-C порт, но липсата на магнити затруднява подравняването на устройството върху безжичната зарядна станция. Amazon твърди, че батерията издържа до осем седмици при определени условия, но в реална употреба при 75% яркост Colorsoft изразходва около 5% от пълния си заряд за един час четене на книга с много изображения.

Конкуренция

Основният конкурент на Colorsoft е Kobo Libra Colour, който е по-евтин и предлага опции като писалка за водене на бележки и физически бутони за обръщане на страниците. Макар Colorsoft да има по-добър екран и леко по-бърза производителност, Libra Colour се отличава с по-ергономичен дизайн и по-добра поддръжка на съдържание от външни източници, смятат от The Verge.

Все пак според тях Kindle Colorsoft е най-добрият избор за потребителите в момента на пазара. Разбира се, става дума за тези, които държат на цветен електронен четец и вече са част от екосистемата на Amazon. Ако обаче цената и функционалността са приоритет, Kobo Libra Colour предлага по-достъпна алтернатива. А за тези, които нямат нужда от цветен дисплей, 12-о поколение Kindle Paperwhite остава по-добрият избор.