0

Георги Петров е кондиционен треньор с опит в редица футболни клубове в елита на България. Работил е в Септември, Пирин Благоевград, Хебър, а в момента е част от екипа на Иван Иванов в ЦСКА 1948. Пред „Здраве с „Телеграф“ докторантът от НСА „Васил Левски“ говори за диетата и програмата за тренировки както при професионалните футболисти, така и при децата и юношите, решили да търсят своя път в най-популярния спорт.

Когато човек иска да поддържа определено тегло, с което се чувство цялостно добре, е достатъчно да си прави по-дълги разходки и да кара колело, категоричен е кондиционният специалист Георги Петров. Той уточнява, че така подхожда и към футболистите, които са склонни лесно да качват килограми.

„С тях тренираме допълнително, като поне веднъж седмично допълнително работят и въртят 20 минути велоергометъра. Това реално са анаеробните тренировки, при които без особени усилия притокът на кислород и енергия са преобладаващи, мускулните клетки биват съкращавани без значителна умора. Това се постига и чрез тичане, скачане на въже, гребане на тренажор, кростренажор, велоергометър...“, разказва още Петров.

Тонус

„Ако говорим за хора, които не гонят някакви професионални постижения, тренировката трябва да е за тонус, а не за отслабване. Странно ми е, когато някой казва, че отива да тренира, за да отслабне. На първо място трябва да се спортува, за да се тонизираме. Да се раздвижи кръвта и тя да мине от петите до мозъка и обратно“. В това е категоричен още експертът и уточнява, че тонизираните мускули влияят на цялата имунна система, на сърдечносъдовата система... „Тялото работи на много по-бързи обороти, метаболизмът ти е бърз и всичко вредно и излишно за организма веднага се изгаря. Това е нашата имунна система, това е нашето здраве. Хубаво е мозъкът и тялото да работят в синхрон. При повечето хора точно там идва разминаването, мозъкът работи срещу тялото и се попада в един кръговрат, в който хората се чудят какво да направят и започват да пробват режими и диети, които не са за тях“, твърди още Петров.

Меню

„Специално при футболистите не прилагам строги забрани относно менюто и диетата им. Естествено, препоръчваме на всички основни неща като това да избягват сладкото, газираното, тестото, пържените храни, да ядат повече салати и чист протеин. По време на лагери в подготвителния период се грижим за менюто и съблюдаваме кога какво трябва да се яде. Принципът е в началото на седмицата да се избягват въглехидратите. При по-интензивните тренировки в началото на седмицата се изгарят повече подкожни мазнини и се изчистват мускулите. Към края на седмицата се стремим да увеличим гликогенните запаси на организма, за да е подготвен той за едно интензивно натоварване за 90 минути. Повечето въглехидрати помагат преди сериозно физическо натоварване. Като цяло обаче работим с различни хора, с различни организми, на различни години. Затова правим редовни измервания на мазнините и индекса на телесната маса“, разказва още треньорът.

Специфика

„Специфичното в работата на кондиционните треньори във футбола идва от това, че те трябва да умеят да усещат това на кой какво му е най-необходимо, за да се представя на максимално ниво и за своя пост на терена. При нас работата във фитнеса е по-скоро спомагателна. Някои колеги залитат в тази посока, но трябва да имат предвид, че нашата задача не е да правим добре изглеждащи мъже. Все пак те не са модели и манекени. Фитнесът е важен най-вече в подготвителния период. Ние работим за качествена мускулатура, но и за бързина и издръжливост - разказва още Петров. - При тези, които спортуват за здраве, дисциплината е в това, че не трябва да се отказват и че трябва да покажат на тялото си, че вярват в това, което правят. После тялото се отблагодарява и започва да изглежда по начина, по който им се иска. Победата е да превърнем целия този процес в осъзнато избран начин на живот. В това е смисълът“, казва още експертът.

Преди пубертета и момчетата произвеждат повече естроген

„Преди и в началото на пубертета и при момчетата на хормонално ниво преобладава естрогенът. С увеличението на производството на тестостерон организмът им се изчиства, когато се работи правилно и се хранят подходящо.“ Така Георги Петров коментира нередките случаи, при които въпреки тренировките по-младите футболисти поддържат наднормено тегло. „Естествено, нещата са строго индивидуални и трябва да се анализират при всяко конкретно дете“, отбеляза още експертът и обърна внимание и на необходимостта да се дава нужната почивка на организма, което е здравословно и полезно.

„Много е важно и да се почива и човек да си слуша тялото. Особено в периоди, в които тренираме двуразово, на футболистите не им остават сили да правят друго. Почивката е градивният елемент на мускулите“, признава Георги Петров.