Г отова съм да сменя професията си и да стана кранистка. Това сподели пред „Телеграф“ медицинска сестра, която пожела да не разкриваме името й. Тя е работила в АГ „Шейново“, където заплатите са били безумно ниски, същото беше и в Бърза помощ, разказа тя. „Всичко друго щях да стана, но нямаше да остана в професията си. Защото парите са много важни, не може да се живее без тях. Мислех да стана какво ли не само и само да не работя за толкова малко пари“, заяви медсестрата, която напълно подкрепя протеста на младите медицински специалисти. Тя добави, че в Бърза помощ е взимала около 2000 лева, като най-често е получавала по 1900 лв. на месец.
На протеста неин колега разказа, че ако ядосаш директора на болницата, оставаш без ДМС, а основната им заплата е 1000 лева, иначе, ако всичко върви без проблем, получаваш 1800 лв. Специализантите пък взимат по 800 лева на месец, споделиха по време на протеста пред здравното министерство. Младите кадри обясниха, че в отделенията масово има по една или две медицински сестри, които обслужват десетки пациенти. Председателят на синдиката на медицинските специалисти поиска стартовата заплата да стане 3077 лв.
Събралите се заявиха, че броят на медицинските специалисти непрекъснато намалява и няма кой да се грижи за болните в отделенията. „Основните искания са да се повиши работната заплата, като се говори за стартова заплата на млад лекар, сестри, болногледачи. Това би било първа стъпка, която да накара повече хора да се развиват в тази сфера. Искаме и адекватни условия на труд – часове на работа, платен отпуск“, заяви тя и каза, че ще протестират, докато не бъдат чути, в противен случай българските пациенти ще останат без здравна грижа, защото ще се преквалифицират. „Тук сме, за да защитим правата и труда си. Ние сме студенти по медицина и подкрепяме всички останали – медсестри, рехабилитатори, санитари, тъй като трудът, който полагат, е много тежък. Един човек, който е прекарал една 12-часова смяна, няма сравнение с друго преживяване“, категорично е младото момиче, което разкри, че за да оцелеят, трябва да работят на няколко места.
Мотивация
Вече съжалявам младите хора, които се насочват към медицината, въпреки че знам колко е хубава професията и аз не бих работила нищо друго, но ниското заплащане и липсата на респект от страна на хората е много демотивиращо, споделя протестираща. „Ако нещата не се променят, бих се замислила да замина в чужбина“, каза тя. В същото се замисля и друго младо момиче, дошло, за да поиска достойно възнаграждение за труда си. Тук е и болногледач, който получава 700 лева заплата и 100 лева ваучери. „Това не са пари, които мога да харча свободно, да си събирам. Всеки месец оставам на нула. Не мога да подаря подарък на сестра си, да отида на почивка. Аз съм вързана за работата и ученето си“, разказа през сълзи момичето.
Обяви
В един от големите сайтове за работа в момента има 154 обяви за медсестри, установи проверка на „Здраве с Телеграф“. Прави впечатление, че обявените заплати са в размер от 1900 до 2600 лв., като става въпрос за частни болници, козметични центрове, детски градини. Все пак повечето обяви са без посочени възнаграждения, което дава надежда, че на новите кадри могат да се предлагат и по-високи възнаграждения. В същото време министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов заяви, че за тази година са предвидени 5% за увеличаване на фонд "Работна заплата" за всички структури в здравеопазването". Той призова младите хора да обърнат внимание на качеството на труда си и да се обърнат към депутатите за повишение на заплатите.