0

Т ринайсет епизода на турски, 40 на български – сериалът „Его” с оригиналното име „На мъжете не може да се вярва” приключи скоропостижно. И с право – ако бяха продължили сюжета, за да опазят и малкото си останала чест, представителите на силния пол трябваше да се хванат за ръка и да се метнат дружно от моста.

Цели осем сценаристи работят по този нефелен проект, адаптация на южнокорейската драма от 2014 г. „Изкушение” - Гюлсев Карагьоз, Зафер Озер Четинел, Гьордем Тузун, Окан Башар Бахарr, Ахмет Орджун Оксар, Еркан Биргьорен, Елиф Туна Къйгъ, Нил Гюлеч Юнсал. Всички те можеха да се напънат да измислят нещо що-годе оригинално, стъпвайки на приказката за Пепеляшко – добро, но бедно момче, на което му се налага да стъпи в стъклена обувка, която очевидно не му е по мярка. А замисълът иначе не е лош, защото, за разлика от повечето турски сериали, в този се поставят няколко теми – за жените, които не могат да станат майки, а го искат повече от всичко на света. За слабите ангели на застаряващите мъже, готови да пратят всичко по дяволите заради една фуста. За кариеристките, които в даден момент се осъзнават, че парите не струват нищо, ако няма кого да хванат за ръка и да вървят в една посока. За внезапната любов, която те връхлита отведнъж и мозъкът се изпарява. 

Черпак

Всяко от тези неща можеше да се развие. Вместо това сценаристите наблъскаха всичко в една тенджера и загребваха епизод по епизод с черпака, без да дадат възможност на зрителите да усетят вкуса на тюрлюгювеча, който им забъркаха. Да не говорим, че някои от героините просто си изиграха ролята, и то толкова семпло, че на финала никой вече не се сеща за тях. 

Завъртян сюжет, атрактивни актьори, любовни афери и красиви места - изглежда, че няма нищо изненадващо, тъй като всяка трета турска драма отговаря на това описание. Но все пак има нещо специално в този сериал – неговият реализъм. Почти всеки от нас се сблъсква с проблемите, повдигнати от създателите. Какво се крие зад лъскавата, цветна обвивка и защо трябва да опитате да изгледате сериала „Его”, ако сте го пропуснали.

На пръв поглед историята е проста и доста схематична. Къдрокосият хубавелко Алперен Дуймаз влиза в обувките на Eрхан Йълдъръм – млад мъж, който мечтае за семейство, но в стремежа си да подсигури безоблачното бъдеще на себе си и на годеницата си Елиф (Рюя Хелин Демирбулут), се забърква в рискована сделка и губи всичките си спестявания. Но по-лошото е, че в дупката потъват и парите от ипотеката на бащината къща на годеницата му, което го удря по честолюбието. Ето го първия нюанс на егото. И първия мъж, на когото не може да се вярва. Или пък може, зависи от контекста. Защото в този момент, в който той се озова в безпътица, докато приглаждаше разрошения си перчем пред една луксозна кола, не видя, че зад затъмнените стъкла го наблюдава не кой да е, а Ледената кралица. Сибел Кораслан (Мелиса Аслъ Памук) вижда отчаянието в погледа на Ерхан. А после го вижда как влюбено гледа приятелката си. Приисква й се да е на нейното място. Така се ражда планът да си купи три дни щастие за 3 милиона лири. И тук вече сюжетната линия издиша. Защото лошата Сибел всъщност иска само едно – преди да се лиши завинаги от възможността да стане майка, защото се налага да се оперира и след това вече няма да може да роди, тя копнее за малко щастие и любов. Така бизнесдамата, свикнала да се разпорежда в семейната фирма, просто инвестира в тази мечта. От другата страна е детската учителка Елиф – добро и скромно момиче, което до края на сериала ще се изроди в себична кучка, която лъже и манипулира. И всъщност всичко можеше да се съсредоточи върху този любовен триъгълник, който прерасна в четириъгълник, след като Елиф привлече в плановете си брата на Сибел – Тунджай (Ахмет Каякесен), който е нещастно женен развейпрах. Той има две дъщери, които не поглежда, но когато научава, че има син от певица, с която някога е имал връзка, започва да хвърчи в облаците. Най-нормалното нещо в тази ситуация според сценаристите е да забрави изобщо за дъщерите и да признае сина си Беркай (Топрак Къвълджъм). А докато му търси бавачка, на пътя му се изпречва Елиф. Така лукавият и готов да прецака сестра си Тунджай влиза в капана. И си намира майстора, защото бавачката го върти за носа.

Скок – подскок

Що се отнася до турските сериали, всички очакват проблеми от рода на „Мразя те, ти ми съсипа живота“ или „Не можем да бъдем заедно заради родителите ни“. В сериала "Его" нещата са различни. Той повдига въпроси, с които много хора се сблъскват в реалния живот. Сред тях са невъзможността да имате дете, нелечими болести, борба за самоутвърждаване в обществото, прекомерен родителски контрол, дългове, които внезапно падат върху главата и много други. Създателите на сериала, през призмата на героите, показват, че всички те са обикновени хора със собствени мухи в главите си. Така бедните могат да намерят щастие и успех, докато богатите могат да затънат в проблемите си, които ги изяждат отвътре.

Въпреки наивните сцени и измъчени диалози всички герои в „Его” са живи и реални. Скок-подскок от тема на тема. Но докато се присмивате на образите, толкова много вярвате на историите им, че неусетно започвате да им съчувствате или да ги мразите. А не е ли именно това целта на всеки сериал? 

Като отделен въпрос си струва да подчертаем мъжките герои, в противен случай защо в заглавието на поредицата ще има фраза „на мъжете не може да се вярва“? Тук създателите са свършили страхотна работа и са събрали всички типове мъже, които създават много проблеми на жените, а на всичкото отгоре оставят и травми за цял живот. Ето ги и основните типажи:

Тахир Кораслан – Манипулаторът

Тахир Кораслан (Eрдал Kючюккьомюрджю) е манипулативен човек. Главата на семейство Кораслан е строг и суров с всички свои близки, деспот. Той е постигнал всичко сам и е изградил собствена туристическа империя, в която някакви служители се мотат като мухи без глави. И сега, когато цялата работа вече е свършена, мъжът изисква от децата си те да не са по-лоши от него и да изпълняват всичките му желания. Затова Тахир настоява за бърза сватба на големия си син, въпреки че на него му се лудува и не е готов за това.

Тахир все още властен и силен

 Тахир  все още властен и силен
FOX, IMDb, bTV Story

В резултат на това още в началото на сериала виждаме един отчужден и скучаещ Тунджай, който е наясно, че не отговаря на изискванията на баща си, но пък е мъж, а на мъжете, според Тахир Кораслан, може да се разчита. Главата на семейството обаче не е така безкритичен към двете си дъщери. Изпратил е малката да учи в Америка, но неясно защо – от сериала става ясно, че бащата възприема дъщерите си като разменна стока, а не като на личности. А когато на хоризонта се появява пресметливата Есин (Шафак Пекдемир) коскоджамити бизнесменът хлътва като тийнейджър. А след като тази сюжетна линия приключва, някогашният грубиянин и тежкар се превръща в кротък дядка, който гледа кокошки – кът, кът, кът...

Ерхан Йълдъръм – Пепеляшко

Той е карък от малък. На петгодишна възраст губи майка си и остава сам с баща си алкохолик. За да не прекара целия си живот под негова опека, Ерхан постъпва в университет след завършване на училище.

Халката май не му е по мярка

 Халката май не му е по мярка
FOX, IMDb, bTV Story

По този начин спасява живота си. И сега той вече работи в успешна туристическа компания, планира семеен живот с красивата Елиф, когато нещастието отново го сполетява и той се отказва от всичко, за да изплати дълговете, които са се стоварили върху него.

Сватбата на Пепеляшко

 Сватбата на Пепеляшко
FOX, IMDb, bTV Story

Ерхан е уязвим, безгръбначен и мек като памук. Сибел сякаш го смазва с властния си характер и се получава „Бий ме, обичам те”. А Елиф го лъже както си иска и той се съгласява и примирява. Дори когато проявява характер, а това е чак на финала, той изглежда така, сякаш се оправдава и извинява. А най-трагична е обиколката на града, с която иска да покаже на властната си съпруга кой е и откъде е тръгнал.

Елиф, Ерхан и Тимур

 Елиф, Ерхан и Тимур
FOX, IMDb, bTV Story

Това е ученическо упражнение, с тъпа теза и сричане пред дъската. Но пък по-зрелите зрители си спомнят с умиление, че точно такива бяха някога младите, а не наперени и самодостатъчни. Изстрел в средата на мишената. Въздишки и носталгия по миналото, което не можем да върнем.

Тунджай Кораслан – Рошльото

Рошавият Тунджай Кораслан е женкар. След като баща му го принуждава да се ожени в ранна възраст, животът на Тунджай тръгва надолу. Вместо да посвети цялото си време на семейството си или да поеме семейния бизнес, той започва да води разпуснат начин на живот. В резултат на това баща му, който цени сина си повече от дъщерите си, но не е толкова глупав, че да го остави той да прахоса всичко, прехвърля управлението на Сибел.

Тунджай с бившата

 Тунджай с бившата
FOX, IMDb, bTV Story

Но когато разбира, че има внук от Тунджай, разумът му се изпарява. А Тунджай влиза в правия път, развежда се и запазва приятелството с бившата си жена Бегюм (Дерия Бешерлер), но все така не се интересува от дъщерите си, а в последните серии забрави и за сина си, защото имаше по-важна цел – да накара бившата бавачка да се омъжи за него, въпреки че преследва друг.

Тунджай с бавачката

 Тунджай с бавачката
FOX, IMDb, bTV Story

Тъжна съдба – от един разочароващ брак, да се хвърлиш в друг, който също ще е толкова скучен и сив. И между другото бившата жена на Тунджай – Бегюм, е много по-забавна и симпатична от новата - Елиф, която е скучна и посредствена.

Зафер – Лигльото

Това е може би най-глупавият образ в целия сериал. На Aзиз Джанер Инан се пада тежката задача да изиграе лигльо, който има една-единствена цел – да се ожени и да даде на баща си желания внук, за да продължи рода. Е, не съвсем. По-късно ще разбере, че е осиновен, така че изразът „кръвта вода не става” няма да важи в неговия случай.

Зафер

 Зафер
FOX, IMDb, bTV Story

Но докато ни стане леко симпатичен, ще се цупи, фръцка и капризничи и ще поднася букети на момичето, за което е успял да се ожени с изнудване. „Женичке, ето ти букетче” – наистина няма такъв инфантилизъм като този на Зафер. Всъщност може би следващият образ се доближава до него, въпреки че би трябвало да е положителен.

Арда – Таксиджията

Братът на Елиф – Арда (Eмирхан Дьонмез), e симпатично момче, което не е много ясно какво прави в сериала. Не учи, изкарва си прехраната като таксиджия (по нашенски - бакшиш) и е трогателно наивен и глупав. Паднала му се е поддържаща роля – да е гадже на Сенем (Наз Сайънер) – най-малката дъщеря на Тахир Кораслан.

Арда

 Арда
FOX, IMDb, bTV Story

Нейният образ също е сбъркан – изпратена да учи в Америка, тя се завръща, за да цопне с двата крака в семейното блато. Дотук с амбициите й да се образова и да постигне нещо сама в живота си. Е, винаги може да заеме някакъв пост в семейната фирма и точно това ще се случи, когато госпожа Шюкрян (Хюлия Гюлшен Ърмак) реши да си отмъсти. 

Тимур – Коцкарят

Още един мъжки образ, който се появява мимоходом в серила „Его”, е този на Тимур (Уолисон Фонсека). Той пристига от Германия, за да убеди талантливата Сибел да пренесе модната си линия и там. Освен че е карал курс, за да се научи да прави суши, нищо смислено няма в този герой. Буквално накрая става ясно защо са го вкарали – за да бъде наказан, защото ухажва две жени едновременно. Натриха му носа. Е, и?

Бурхан – Татко бакшиш

Кораслан може да си имат семеен бизнес, но татко Бурхан (Туна Орхан) кара такси. Също като сина си Арда. Има уютна къща с цветя и диван, застлан с ръчно изплетена кувертюра на една кука с „бабини квадратчета”. Няма амбиции нито за себе си, нито за децата си. Примирява се, че Елиф се е отказала от професията си на детска учителка, за да стане метреса.

Татко Бурхан

 Татко Бурхан
FOX, IMDb, bTV Story

На татко Бакшиш не му и идва наум да накара сина си – малкия бакшиш, да учи и да се усъвършенства, докато е млад, за да не кара такси, докато му побелее и на него косата. Въпреки това татко Бурхан е единственият, който понякога си позволява да тропне символично по масата с юмрук и да отстоява правата на децата си и да защитава някаква кауза, дори тя да не е правилна. Жалко за този иначе симпатичен образ, който уж държеше повече от всичко на истината и се явяваше човек на честта. На финала на сериала, който беше претупан яко, той се представи като жалък човечец, който се налива с ракия и планира да заживеят на село с дъщерята и зетя. Няма да стане! Когато научава, че дъщеря му и бившият й годеник са го лъгали, естествено, се нахвърля на него.

*Следва – жените в „Его”!