Н АСА за малко да загуби бъдещия си шеф Джаред Айзъкман, съобщи самата космическа агенция. Това се случило през септември, когато Айзъкман стана първият частен турист, който излезе в открития Космос.
Space X
На 10 септември 2024 г. Space X изстреля с ракетата Falcon 9 мисията Polaris Dawn, в която пътува и 41-годишният милиардер Джаред Айзъкман. Полетът се ръководи от НАСА. Всичко върви добре, правят се множество изследвания. Астронавтите са двама мъже и две жени.
ЩРАК! НАСА показва красотата на небесата! (СНИМКИ)
В един момент обаче връзката с обикалящия на около 1200 километра над Земята кораб прекъсва. Няма връзка и не може да се осъществи никакъв контакт.
Този инцидент е бил крит досега от обществеността, но НАСА тези дни призна за него. Според някои критици това е застрашило сериозно живота на четиримата астронавти, с които е загубена дори елементарна комуникация. Сега се разбира, че наземният център е бил поразен от токов удар.
Връзка
От НАСА обаче отбелязаха, че след като е станало ясно как не могат да осъществят връзка, те са се свързали с мрежата от сателити на Илон Мъск Starlink. Оттам веднага са осъществили връзка с астронавтите и нещата са се успокоили. Така благодарение на Мъск не се е стигнало до по-съществени инциденти.
Що се отнася до самия Джаред Айзъкман, то той наскоро бе номиниран за новия шеф на НАСА от избрания за президент на Щатите Доналд Тръмп. Богатството на Айзъкман се оценява на $1,9 млрд.
УНИКАЛНО: НАСА показа коледна елха в Космоса! (СНИМКИ)
Той е от типа „дете гений“. На 16 години създава система за разплащане, която набира все по-голяма популярност. Има и център за тренировка на космонавти и военни командоси. Освен това е и голям филантроп. Само за изследователски център за болни деца е дарил $125 млн.
Доналд Тръмп преди няколко дни лично каза на Айзъкман, че като оглави НАСА, в което не се съмнява, няма право да лети в Космоса, за да не му се случи нещо. Някои смятат, че Тръмп е бил запознат с това какво е станало в Космоса и затова е забранил полетите на бъдещия шеф на всички астронавти.
Георги П. Димитров