Е мблемата на Париж - катедралата „Нотр Дам“, ще отвори отново врати в дванайсетия месец на току-що започналата година. Датата е определена с точност - 8 декември 2024 г. За откриването парижани очакват да дойде лично самият папа Франциск.
Президентът инспектира строителните работи.
Усърдната работа на реставраторите на опожарения храм дават възможност той да заработи предсрочно, а на 8 декември 2023 г., точно година преди планираното откриване, президентът Еманюел Макрон посети обекта, където кипят строителни и реставрационни дейности. Той е лично привързан към църквата и откакто на 15 април 2019 г. пожар изпепели покрива и част от сградата, посещенията му там се превърнаха в традиция - това бе шестата му визита. Макрон обстойно огледа дейностите и дори се качи на новия покрив на катедралата.
Петелът
За построяването му бяха издигнати огромни дъбови греди с кран. Кулата стрела на върха на покрива бе реконструирана по запазен проект на прочутия френски архитект от ХIХ век Виоле льо Дюк. Тя се издига на 96 м височина и на върха й има петел и кръст.
Архиепископът на Париж Лоран Улрих благославя новия петел, преди да бъде издигнат на върха на катедралата.
Той е много важен символ на „Нотр Дам“ и поставянето на птицата отново на мястото й зарадва парижани в самото навечерие на коледните празници. Предишният петел бе повреден твърде много при пожара и затова бе изработен нов. Негов автор е главният архитект на френските исторически паметници Филип Вилньов. Златната птица бе благословена от архиепископа на Париж Лоран Улрих, а в търбуха й той пъхна реликви, спасени от огъня - част от трънения венец на Исус Христос, част от костите на свети Дени, първия епископ на Париж, както и част от костите на светата покровителка на столицата Женевиев, живяла през 5-6-ти век. В петела има и вградена запечатана тръба с имената на 2000 души, ангажирани с възстановяването на катедралата.
Еманюел Макрон се качи на покрива на храма.,
В християнството петелът символизира завръщането на светлината след падналия мрак, отбелязва „Монд“. Птицата е част от културната история на французите и е емблемата на националния отбор по футбол на страната.
Мерки
По време на президентското посещение на 8 декември 2023 г. бе обсъден и проект за музей и съвременни витражи, които да напомнят за периода на реставрацията. Обновената катедрала ще има и единствена по рода си противопожарна система със специално устройство за ограничаване на разпространението на огън по покрива.
Катедралата е внушителна дори по време на реконструкцията.
Църквата би трябвало да може да приема 14 милиона посетители годишно след приключването на ремонта. Това е два пъти повече от преди пожара, стана ясно по време на обсъждане на реконструкцията в Националното събрание на Франция.
Строителните работи ще продължат по време на Олимпийските игри в Париж през лятото на следващата година, за да може новото й отваряне да се състои навреме.
Строят я два века
Катедралата „Нотр Дам“, наричана още Парижката Света Богородица, е изграждана два века, като строителството започва през 1163 г. Издържана в готически стил, тя се издига на остров Сите на река Сена, която преминава през френската столица. На мястото в древността е имало римски храм.
Древни гробници са в основата на църквата.
Катедралата е дълга 130 метра и е широка 50 метра. Има две кули, а най-голямата й камбана тежи 15 тона.
В „Нотр Дам“ се влиза от три входа. Те са посветени на Света Ана, Страшния съд и Дева Мария. Над средния вход е разположена известната в цял свят розетка с диаметър 10 метра.
Над порталите се редуват статуи на царете от Стария завет. Те са копия, защото оригиналите са повредени по време на Френската революция - погрешно въстаниците мислели, че това са статуи на френски крале. Тук се намира и най-големият орган в Европа - състои се от 6000 тръби.
Пожарът през 2019 г. не е първият случай, когато катедралата е сериозно повреждана и части от нея са разрушавани. По време на революцията в края на 18 век тя е частично съборена, после плячкосана от якобинците, а след това оставена на волята на съдбата в годините на Наполеон. Впрочем той е коронован за император именно в „Нотр Дам“. Романът на Виктор Юго “Парижката Света Богородица” с главния герой Квазимодо, който живее в кулите на катедралата, изиграва важна роля за възстановяването й през 19 век.
Михайлина Димитрова