М ъжете страдат по-често в жегите. Причината – те са с много къси коси, други са плешиви и най-вече не носят шапка. Те имат проблем и през студените месеци, отново по същата причина. Това каза пред „Здраве с Телеграф“ общопрактикуващият лекар в поликлиниката в Божурище д-р Румяна Илиева. „Жените ходят с много коса, която се явява като шапка. В Англия проучване показа защо през зимния период има толкова инсулти при мъжете. От студа съдовете се свиват и кръвта тече по-трудно. През лятото съдовете пък се разширяват и стават кръвоизливи, особено ако човек има високо кръвно“, каза медикът, който е давал дежурства и в спешен кабинет. По думите й мъжете са по-рискови, което произтича от хормоните, тестостерона и факта, че ходят по улиците, без да се предпазват от лъчите на слънцето. „Съветвам всички да носят шапка, която е бариера срещу слънцето“, апелира д-р Илиева и добави, че доста имат проблем с високо кръвно, но не пият хапчета. „Малко повече стрес, хормони, хормони на стреса, повече сол в храната, липса на движение, наднормено тегло, липса на шапка и така рискът от инцидент става много висок“, посочи тя.
Разлики
Общопрактикуващият лекар посочи какви са разликите между слънчевия удар и слънчасването. „Разликата е в продължителността и силата на болката“, каза тя и подчерта, че при слънчасване човек има нужда да се наплиска с вода и след като поседи малко на сянка, му минава, докато при слънчевия удар са необходими между 24 и 48 часа за възстановяване. Тя уточни, че слънчевият удар е съпроводен с много силна болка, хората се чувстват замаяни до степен да изгубят съзнание, могат да повърнат, а може да получат и гърч. „Претоплен мозъкът реагира по този начин. Това е прагът на чувствителност. Някои при по-малка доза на натоварване или излагане на слънце са склонни да направят пристъп, други понасят повече“, коментира медикът.
Д-р Илиева препоръча при слънчев удар да не се постъпва в лечебно заведение, а да се остане у дома, където човекът да стои на хладно и полутъмно, защото светлината, силният шум и вибрации дразнят. Също така даде съвет да се лежи на по-висока възглавница и да се приемат много течности, като в този случай може да се пие айрян, защото е важно да се възстанови водно-солевият баланс на тялото.
Действия
Д-р Илиева обясни, че при слънчев удар не трябва да се отваря устата на човека, а да бъде поставен в странично стабилно положение, на хладно място, както и може да му се даде кока-кола, чийто кофеин потиска центъра на повръщането и температурата, и стимулира дихателния и сърдечносъдовия център. Напитката е полезна и за хората, страдащи от мигрена, тъй като част от съдовете в мозъка са отпуснати и в тях се задържа бедна на кислород и захар кръв. „Вариантът е да се изпие нещо с кофеин, което стяга съдовете и застоялата кръв се сменя“, посочи тя.
Рискове
Проблеми с топлото имат хората, които страдат от хронична венозна недостатъчност. „В България това са 25% от хората. Тези вени се виждат предимно по краката, но не си дават сметка, че всичките им съдове са такива и на ръцете, и на сърцето, бъбреците и в мозъка“, каза тя. По думите й тези хора страдат от т.нар. „оловни крака“, т.е. усещат тежест. „Тези съдове са много чувствителни и при малко по-високо кръвно могат да се спукат и да направят кръвоизлив“, каза тя. От думите й стана ясно, че проблемът с разширените вени може да бъде преодолян, като не допускаме да имаме неконтролирано високо кръвно, да не се допуска наднормено тегло. „Могат да се пият добавки, които са на билкова основа. Те са много хубави, защото имат много ползи за очите, за бъбреците, за всичките ни съдове. Те имат стягащ ефект и подобряват работата на клапния апарат, подобряват течливостта на кръвта и премахват възможността тя да се съсирва“, обясни медикът.
Не излизайте от студено на много топло
Не излизайте от студено на много топло. Това препоръча общопрактикуващият лекар д-р Румяна Илиева. „Така много рискуваме да се претоплим и да имаме проблеми“, каза тя. Лекарят посочи, че когато сме в помещение, климатикът трябва да се различава от външната температура с 6-8 градуса и препоръча час преди да излезем от охладеното помещение навън той да е настроен на 26 градуса, а не на 17, защото когато се излезе на 32, разликата предизвиква шок за организма. По думите й пиенето на много вода не означава, че ще се потим обилно. „Пиенето на ледени напитки е грешка, защото това засилва потенето. Правилното в случая е тя да бъде хладна, топла или със стайна температура“, посочи тя. Медикът каза, че ако един човек тежи 50 кг, трябва да се изпият 2 л, а ако сте 100 кг - 4 литра.
Не пийте алкохол на плажа
Забравете за алкохола и енергийните напитки под палещите лъчи на морския плаж или на басейна. Той отпуска съдовете, мозъкът не се кръвоснабдява добре и нещата се влошават, твърди д-р Румяна Илиева. „На ден може да се пият максимум две кафета или два черни чая“, съветва медикът. Тя коментира, че слънцето в града е по-вредно и там е по-топло заради сградите, които се напичат и излъчват топлина. „Задължително пийте колкото се може повече течности. Носете чадъри, те не са само за дъжд, те образуват въздушна възглавница. Консумирайте по-малко алкохол и по-малко сол, защото тя задържа течностите“, поясни тя и препоръча да ядем повече растителна храна, а не толкова месо. Специалистът съветва още сутрин да излизаме до 11:30 часа, а вечер след 18 часа, защото в 17 часа е най-горещо и подчерта, че е изключително вредно по цял ден да се стои на плажа. Според нея е хубаво работодателите да се замислят за промяна на работното време, особено в най-топлите дни, и работното време да бъде от 7 до 12 часа или 18-21 часа.
