- Д-р Вълчев, кои са основните правила, към които трябва да се придържаме през студените зимни дни, за да щадим зрението си и да предпазим очите си от увреждане?
- През студените месеци могат да се случат някои типични увреждания на очите, свързани с така наречения фотокератит. Представлява увреда на роговицата от UV светлина, която се отразява от сняг, лед и пясък. Особено характерна е през зимата, защото, когато хората отидат на ски или на разходка в планината, слоят в атмосферата, който блокира UV лъчите, е по-тънък на по-голяма надморска височина. Така увредите се случват по-лесно. Тя може да се оприличи на слънчево изгаряне на кожата, само че се случва на епитела на роговицата. Много е болезнено, окото е зачервено и сълзи. Хората са изплашени. Идват при нас няколко часа след експозиция на слънце със силни болки - особено вечерно време, след като цял ден са били в планината.
- Какво можем да направим? Трябва ли да се носят слънчеви очила и през зимата?
- Слънчевите очила е хубаво да се носят целогодишно, защото целогодишно сме изложени на UV радиация. Те е невидима, ние не можем да я усетим, но тя действа върху кожата. Има благоприятни ефекти, разбира се, но има и неблагоприятни. Очите е хубаво да са предпазени на 99% от нея целогодишно.
- Хората, които носят контактни лещи, трябва ли да спазват по-особени правила през зимата?
- Хората, които носят контактни лещи, трябва по-принцип да спазват няколко правила, които важат независимо дали е зима или друг сезон. Трябва да се спазва особено висока хигиена, когато се ползват. Да се поставят и свалят с измити ръце, да се държат в специалните за тях разтвори и да се спазва режим на носене на лещите. Те трябва да се свалят, когато човек се прибере вкъщи и си ляга да спи. Задължително хората, които имат контактни лещи, трябва да имат и очила, за да могат да ползват и тях, а очите да си почиват от тези контактни лещи. Те все пак са чуждо тяло в окото, което блокира достъпа на кислород до роговицата, въпреки че тя получава такъв и от вътреочната течност.
- Със застудяване на времето често оплакване е сълзенето на очите. Може ли да се направи нещо, за да се предотврати то?
- Това е така нареченото сухо око. Хората усещат субективно сухота, драскане, боцкане и чуждо тяло в очите. Обективно, когато ги прегледаме на микроскопа, се вижда доста малко като клинична находка, но пък пациентите се оплакват доста от тези субективни усещания. През зимните месеци тези оплаквания наистина се обострят, защото в помещения с климатици или с печки въздухът се изсушава и това обостря наистина тези усещания. Най-често при такива ситуации изписваме изкуствени сълзи, за да си капват. Другото, което може да се направи, е да се повиши влагата в помещението. Най-простият начин е да се сложи един съд с вода близо до радиатора или печката. Най-важното е хората да не се притесняват. Може да минат на преглед, за да им се обясни състоянието. Не бива да се притесняват, наистина, мъчително е, но не е опасно.
- Вие работите във Видин, където населението е застаряващо. С какви проблеми най-често идват по-възрастните пациенти при вас?
- Да, въпреки че при нас идват пациенти на всякаква възраст. С годините при по-възрастните хора зачестяват дегенеративните заболявания в целия организъм и в частност и на очите. Например потъмняването на вътреочната леща, което по народному хората наричат перде. Това е най-често срещаният проблем, който уврежда значително качеството на живот на хората, но за щастие, успешно се справяме с него в повечето случаи, но оперативно. Нека хората не се лъжат, че има друг начин за лечение на перде. Друг проблем, който зачестява с годините, е глаукомата. Нарича се още тихият крадец на зрение. Това е едно заболяване, за което хората разбират съвсем случайно, най-често на профилактичен преглед. Затова тези прегледи трябва да се правят и понякога благодарение на тях се откриват сериозни патологии. Възрастните хора също така страдат и от едно друго заболяване, наречено макулна дегенерация, свързана с възрастта. Името на заболяването подсказва, че то е по-често срещано при хората в напреднала възраст. Това също е едно дегенеративно заболяване на очното дъно. Съдовите инциденти са доста по-често срещани при възрастните. Когато те се случат на сърцето, се наричат инфаркт, когато се случат в мозъка, се наричат инсулт, а когато се запуши съд в окото, някои го наричат инсулт на окото, който води до увреда на зрението.
- А какви патологии са характери за децата?
- Ако говорим за деца в предучилищна възраст, понякога родителите ги водят притеснени, защото са забелязали, че децата отклоняват някое от очите. Кривогледството е притеснителен симптом. Понякога децата търкат очите или те сълзят. Това може да е банално, защото малките са по-чувствителни към слънчева светлина и слънцето ги дразни, а очите ги сърбят. Понякога обаче може да е симптом на по-сериозно заболяване като вродена глаукома. Затова тези оплаквания при деца трябва да се проверяват. Родителите трябва да наблюдават децата си във възрастта, в която те не могат да говорят, не могат да се оплачат и не могат да разберат дали виждат или не. Когато забележат проблем, те реагират. Понякога те забелязват някои притеснителни симптоми като бяла зеница, като това налага детето веднага да бъде прегледано.
- За какво се касае?
- Това е общ симптом за доста заболявания, които могат да се появят в детското око и всички те изглеждат като белезникав цвят на зеницата. Може да се касае за много сериозни неща като тумори, възпаление, вродена катаракта и други. Дори детето да няма оплаквания, е хубаво преди 7-годишна възраст да е минало на преглед, защото понякога може да няма никакъв симптом, но да има нужда от очила. Ако изпуснем тази възраст до 7 години, и не му се дадат очила, се развива така нареченото мързеливо око, т.е. някое от очите остава по-слабо за цял живот.
- Децата често страдат от конюнктивит, особено ако посещават детска градина. Как трябва да действат родителите в тази ситуация?
- Конюнктивитът при децата е наистина често срещано състояние. Те са различни видове - може да са алергични, може да са причинени от вирус или бактерия. Алергичният е безобиден и е свързан със сърбеж. Понякога слънцето предизвика такава алергия на конюнктивата. Безобиден е, малко е мъчителен, но преминава дори и сам без лечение. Вирусният и бактериалният са заразни заболявания и когато едно дете е със съмнение за такъв тип конюнктивит, той си личи, защото очите залепват сутрин рано, когато детето стане. То не може да отвори очите от гноен секрет. Това със сигурност е бактериален конюнктивит. Хубаво е родителите да задържат децата вкъщи, защото може да стане епидемичен взрив в детската градина. Могат да доведат децата на преглед при нас. Не бива да се притесняват, защото това е самоограничаващо се заболяване.
- Какви са най-честите проблеми при хората в активна възраст?
- Хората идат най-често при нас с оплаквания, че не виждат наблизо или надалеч. Най-често успяваме да коригираме тази рефракционна аномалия чрез очила или контактни лещи. Някои хора идват с по-сериозни оплаквания и нужда от по-сериозно лечение, но за щастие тези случаи са редки. Ако трябва да говорим за зимните месеци, защото сега е такъв сезон, хората трябва да носят слънчеви очила целогодишно. Въпреки че може да изглежда по-мрачно навън, радиацията прониква през облаците и действа на роговицата, на ретината, на собствената леща на човек и води до някои промени. В този сезон, ако хората ходят на ски, е хубаво да ползват слънчеви очила или маска за ски. През коледните празници доста хора обичат да се забавляват с пиротехника, но трябва да са особено внимателни, защото сме наблюдавали случаи на сериозни травми от пиратки, които се възпламеняват близо до очите. Освен на пръстите на ръцете може да се получи доста сериозно химическо изгаряне в областта на лицето и на очите.
- С какви травми се сблъсквате извън празниците?
- За щастие не са много често сериозните травми, но се случва при мъже в активна възраст, занимаващи се със строителство или с хобита, да режат с флекс или да чукат с чук върху метал и тогава да хвърчат малки стружки, които се забиват на различна дълбочина в очните тъкани. Най-често са повърхностни и сравнително лесно се отстраняват. Травми се получават и когато хората косят с тример. Понякога хвърчат малки камъчета с висока скорост, които удрят очите и създават доста проблеми. Често се случват одрасквания на роговицата от растения, от кучета и котенца, които хората гушкат. Малките деца неволно закачат роговицата на баби и дядовци. Наскоро имахме случай, при който родител пуши и неволно детето минава покрай него без той да види, и се получи изгаряне на окото. В зимните месеци доста се седи вкъщи и се готви. Доста често се случва да пръсне мазнина в очите. Хората трябва да запазят самообладание и да опитат да промият очите с това, което имат под ръка - с течаща вода, и да потърсят помощ.
- Вие работите във видинската болница „Св. Петка“. Как взехте решението от София да отидете да живеете и работите във Видин?
- Да, аз съм от София. Там съм роден, израснал, учил и специализирал. Завършил съм „Строителство и архитектура“ в строителния техникум в София, което е много интересна специалност, но след това се насочих към медицината. Специализирах офталмология в голяма частна клиника. Натрупах знания и умения. Вече година и няколко месеца успявам да ги прилагам и да помагам на пациентите тук във Видин. Наистина може би решението да дойда в по-малък град изглежда екзотично за повечето хора. И за мен беше такова в началото. Всъщност и тук се живее много хубаво, да не кажа по-хубаво, отколкото в големия град. Има работа, има всичко, което има в столицата. Дори тук човек се чувства много по-полезен, защото тук има по-малко специалисти, повече работа, доста болни хора и така човек може да бъде доста полезен на хората.
Това е той:
Роден е в София
Завършил е медицина в Медицинския университет в София
Специализирал е очни болести в голяма очна клиника в София
Работи във видинската болница „Св. Петка“
Михайлина Димитрова