М оня, сицилианка на около 40 години, била извън себе си от щастие, когато през октомври 2022 г. открила, че очаква първото си дете. Лекарят ѝ обаче препоръчал генетичен тест поради възрастта ѝ, а резултатът бил такъв, какъвто никой родител не иска да получи.

Плодът имал генетичен синдром. Моня попитала гинеколога си какво може да направи. „Нищо. Не искаш да прекратиш бременността, нали?“ – отвърнал той.

Абсурд

Повече от 80% от гинеколозите в Сицилия отказват да извършват аборти по морални или религиозни причини, въпреки че процедурата е законно право на жените в Италия от 1978 г.

За да се справи с тази ситуация, в края на май регионалният съвет на Сицилия, ръководен от дясноцентристка коалиция, прие с тайно гласуване закон, изискващ от всички държавни болници да създадат специални отделения за аборти и да наемат персонал, готов да предоставя услугата. Съгласно националните правила абортът е разрешен в рамките на първите 90 дни от бременността или по-късно, ако има рискове за здравето на майката или аномалии на плода. Такъв е и случаят на Моня. „Всички гинеколози бяха против – каза тя. – Един акушер-гинеколог ми даде легло само с калъф за матрак и каза, че ще ми дават хапче на всеки три часа, докато не започна да раждам.“ Без повече помощ.

Член 6

Нейната история далеч не е уникална в Южна Италия. В началото хапчетата на Моня били неефективни, но след пет дни и промяна на лечението тя най-накрая получила спонтанен аборт, след като била обслужена от лекар и акушерка. Персоналът на болницата я наричал „Член 6“, каза тя, на името на разпоредбата в закона, която позволява аборти след 90-ия ден. Болницата заяви в своя защита, че вече разполага с трима лекари, които не възразяват, и е в състояние да предоставя услуги за извършване на аборти.

Прекъсване на бременността се предлага само в около половината от здравните заведения в Сицилия. Но както повечето му колеги, Фабио Гуардала, 60-годишен лекар в Катания, отказва да извършва аборти. „Работата на лекаря е да лекува – каза Гуардала, който е и заместник-началник на здравно звено в местната католическа църква. – Абортът не е лечение, а убийство. Никой не може да принуди лекар да убива“.

Последствия

Силвия Вакари, президент на Италианската федерация на акушерките, заяви, че здравните резултати могат да бъдат мрачни в райони, където легалните аборти са труднодостъпни. „Липсата на съоръжения понякога кара хората да се обръщат към непрофесионалисти, излагайки се на риск от смърт, или да продължат с бременностите и да раждат бебета, които са изоставени на места, където може никога да не бъдат намерени живи“, каза тя.

Религията

В дълбоко католическата държава Полша абортът е законен само в случаи на изнасилване или кръвосмешение или когато здравето или животът на жената са изложени на риск. В Ирландия това приключи през 2019 г., когато със закон бе разрешено прекъсване на бременността до 12-ата седмица. И днес в Англия и Уелс жени, направили аборт, могат да се окажат под съдебно преследване съгласно викториански закон, макар той да е принципно разрешен от 1967 г. до 24-ата седмица по определени критерии.

В Испания след десетилетия пълна забрана през 2023 г. законодателството бе променено към краен либерализъм, като бе разрешено правото на аборт не само за жени, но и за тийнейджърки, както и закупуване свободно на „хапчето на следващия ден“ за предпазване от бременност и смяна на пола без извършване на специална медицинска процедура.

Ще се учудите, но и в Германия прекъсването на бременността все още се смята за криминално деяние и се преследва от наказателния кодекс.

Абортът винаги е бил спорен в католическа Италия. Законът от 1978 г. го разрешава, но в същото време дава право на всеки лекар да откаже да го извърши по етични или религиозни мотиви. Изключението е, когато има опасност за живота на жената.

На остров Сардиния управляващото ляво движение „Пет звезди“ представи миналия месец законопроект, подобен на приетия в Сицилия, което предполага, че други южни региони скоро може да последват примера им – да има лечебни звена, където в тайна да се осигуряват условия за прекъсване на бременност за всички.

„Достъпът до аборт не е проблем за тези, които могат да си го позволят, защото могат да отидат в частна клиника. Но здравеопазването, основано на богатство, е краят на демокрацията“, коментира активистка от Сицилия.

Бъдещето

Джорджа Ландолфо, активистка за абортите в Катания, нарече новия закон в Сицилия „забележителен“, но каза, че се опасява, че ще бъде трудно да се приложи. Някои групи против абортите казват, че това ще бъде оспорено в съда с мотива, че обявите за работа, запазени за лица, които не възразяват да правят тези манипулации, дискриминират останалите.

„Много мерки в миналото, насочени към наемане на лица, които не възразяват, бяха оспорени и в крайна сметка не доведоха до нищо“, каза Вито Трояно, ръководител на Италианското дружество по акушерство и гинекология.

Някои сицилиански политици, които категорично се противопоставят на новите правила, смятат, че регионът трябва вместо това да засили здравеопазването си и да подпомогне бременните жени, които често се чувстват изоставени и не виждат алтернатива на аборта. „Животът си е живот от момента на зачеването“, каза Маргерита Ла Рока, сицилиански депутат от дясноцентристката партия „Напред, Италия“ (на покойния премиер Берлускони – б.р.).

*Заглавията и някои обяснения са на редакцията.

*Източник: Ройтерс