А ко изпитвате постоянна пареща болка, дразнене, подуване на корема и проблеми с храносмилането, може да страдате от гастрит.
Това е възпаление на стомашната лигавица, причинено от хеликобактер пилори, някои лекарства или от заболяване, което засяга притока на кръв към стомаха и увеличава секрецията на киселина.
Храненето играе ключова роля за подобряване на храносмилателното здраве и цялостното благосъстояние на организма. Освен навременното лечение подходящата диета при гастрит е изключително важна за облекчаване на симптомите и подобряване качеството на живот, пише forlife.bg.
Лигавица
Защо здравословната диета при гастрит е от значение? Някои храни могат да причинят дразнене и възпаление на стомашната лигавица.
За да помогнете на стомаха да се излекува и да намалите шансовете отново да получите заболяването, трябва да се придържате към здравословна диета.
Основната цел на специалната диета при гастрит е да се контролира инфекцията с хеликобактер пилори и да се смекчат симптомите, свързани с нея.
Фокусирайте се върху диета, богата на храни с високо съдържание на фибри и ниско на киселинност. Има няколко храни, които задължително трябва да включите в менюто си, ако страдате от заболяването.
Черва
Храната с високо съдържание на фибри е полезна за здравето и функцията на червата. Неразградената част от диетичните фибри се превръща в маслената киселина бутират, която има положително въздействие върху чревната флора.
Бутиратът често се добавя към пробиотици, които подпомагат функционирането на полезни бактерии, намаляват възпалението и лекуват всякакви други стомашно-чревни проблеми.
Мазните храни не са предпочитаният вариант за лечение, но здравословните мастни киселини могат да направят чудеса. Добавете ядки, зехтин, кокосово масло и мазна риба към своята диета при гастрит, за да намалите стомашното възпаление.
Киселото мляко съдържа много полезни бактерии като Streptococcus thermophilus и L. bulgaricus. Известно е, че тези бактерии насърчават здравето на червата, като намаляват разпространението на хеликобактер пилори и други бактерии, причиняващи инфекции в стомаха.
Червени боровинки
Доказано е, че тези плодове могат да попречат на прилепването на хеликобактер пилори към стомашната лигавица.
Сокът от червени боровинки може да има и цитотоксичен ефект срещу тази бактерия и да спре нейното разпространение. Да не забравяме и за високото съдържание на витамин C.
Проучванията показват, че пиенето на зелен или черен чай поне веднъж седмично може значително да намали разпространението на хеликобактер пилори.
Това става благодарение на антибактериалните им свойства, които помагат в борбата с гастрита.
Забранени храни
Няма да ви караме да изключвате завинаги от менюто си следващите храни и напитки, но е хубаво да избягвате консумацията им при остри симптоми на заболяването.
Кафе
Докато кафето може да помогне за редовен стомах, то също така го принуждава да отделя стомашна киселина в големи количества, което може да увеличи съществуващото дразнене. В случай че страдате от лек гастрит, може да пиете чаша кафе на ден, но повече от това може да предизвика дискомфорт. Ако имате остри симптоми, по-добре минете на безкофеиново кафе.
Алкохол
Известно е, че алкохолните напитки като вино и бира дразнят лигавицата на стомаха и влошават симптомите на заболяването. Всъщност според проучванията симптоми се проявяват при хора, които консумират неограничено алкохол над пет години.
Газирани напитки
Подобно на кафето и алкохола газираните напитки също е известно, че влошават симптомите. Може би сте опитвали разпространения съвет, че чаша газирана вода би помогнала да получите облекчение, но това не е вярно. Опитайте да замените газираната вода с неподсладена вода с лимон, която ще успокои стомаха ви.
Прясно мляко
Консумирането на мляко умножава производството на стомашна киселина, което може да влоши симптомите на гастрит. Внимание! Всяко облекчение, настъпило след изпиване на чаша мляко, вероятно ще бъде временно и в рамките на няколко часа симптомите могат да се влошат двойно.
Пържени храни
Без значение колко изкушаващо може да е да посегнете към мазни пържени храни, те могат да раздразнят вече възпаления ви стомах.
Симптомите могат да се влошат и от факта, че тези храни са трудни за смилане. Следователно трябва да ги изключите от менюто си, когато спазвате диета при гастрит.