Н АСА продължава да радва феновете на астрономията, а и не само тях, пускайки удивителни снимки всеки ден. Те разказват за чудни далечни и близки светове, за явления на нашата планета, които могат да се видят само веднъж в живота или никога дори.
-
NASA
Вихър
Радиотелескопи по целия свят, предвождани от Event Horizon Telescope, правят снимки на масивната черна дупка (известна като Стрелец А), която се намира в центъра на нашата галактика и скоростно засмуква материя, предизвиквайки чудовищен вихър. Вижда се как дупката засмуква материя от въртящ се магнетизиран диск, който на снимката изглежда огненосветещ и въртящ се в гигантски вихър.
-
NASA
-
NASA
Марсианецът
Снимка на мястото, където „кацна“ корабът от романа „Марсианецът“ на Анди Уиър, но заснето в действителност от НАСА. Този близък план във висока резолюция показва изветрели кратери и разнесени от вятъра отлагания. Предполага се, че ако наистина някога човешко око види това, а то не преминава през филтрите на камерите, ще изглежда сивкаво-червеникаво. Във филма „Марсианецът“ на Ридли Скот с Мат Деймън „кацането“ бе в друга част на Марс, на 800 км.
-
NASA
Очите
В сърцето на галактическия куп Дева лежи поредица от галактики, известна като Веригата на Маркарян. Майк Селби е заснел Очите – две взаимодействащи галактики NGC 4438 (вляво) и NGC 4435. Гравитационните приливи от близката среща са разкъсали техните образувания от звезди, газ и прах, които се преливат едни в други. По-масивната NGC 4438 задържа голяма част от материята. На снимката се виждат и други галактики като фон.
-
NASA
Равноденствие
Залезът по време на равноденствие е уцелил точно пътя. Много градове имат пътища, които се движат изток-запад и в два дни всяка година, на пролетното и есенното равноденствие, Слънцето изгрява и залязва точно (или поне приблизително) по средата. Живописната снимка е дело на Алън Дайър, Amazingsky.com, TWAN, от път в Алберта, Канада. Направена е по време на септемврийското равноденствие на 2021 г.
-
NASA
Сблъсък
Звездният телескоп „Хъбъл“ е заснел галактиката NGC 7714, разтегната и изкривена от сблъсък със съседна малка галактика NGC 7715 (вляво), а изображението е обработено от Руди Пол. Наблюденията показват, че златният пръстен на снимката е съставен от милиони по-стари звезди, подобни на Слънцето, които вероятно се движат заедно с вътрешните по-сини звезди. NGC 7714 се намира на около 130 млн. светлинни години в съзвездието Риби.
-
NASA
Чайка
Джани Лакрос е обърнал взор към мъглявината Чайка, една от най-сниманите напоследък от астрономите. Тя е близо до двойната звезда Сириус от съзвездието Голямо куче. Древните египтяни са вярвали, че от Сириус идва бог Озирис, който привържениците на теорията за палеоконтакта приемат за древен извънземен.
-
NASA
-
NASA
-
NASA