Ц ърквата „Свети Архангел Михаил“ в село Лешко е уникална със своя цикъл от стенописи, порицаващи врачките, които са нарисувани в откритата галерия. Сред тях е и единственият в България четирикрак дявол.
Патронът на храма Свети Архангел Михаил.
За това изображение, непознатo за нито един друг храм в страната, професор Асен Василев е категоричен: “Не е известна друга подобна фигура на дявол в нашата живопис, в образа на който да е вложено толкова необуздано въображение“. Няма мирянин, който да не се впечатли от пустия му четирикрак дявол, който е в нашата църква, твърдят пред „Телеграф“ жители на село Лешко.
Четирикракият дявол в църквата в село Лешко.
Пет от царските икони, отличаващи се с високохудожествено изпълнение, са изрисувани от известния представител на Банската живописна школа Димитър Молеров. Храмът е напълно изписан през 1893 г. от банските майстори Михалко Голев и Димитър Сирлещов.
Построен е през далечната 1816 г. и е един от най-ранните възрожденски храмове в цяла България, както и най-старият в региона. Църквата е еднокорабна, едноапсидна, има открита галерия от юг. След земетресение през 1941 година, при което претърпява големи повреди, храмът е преустроен. Пристроени са две нови помещения и камбанария. През 1973 г. църквата е обявена за художествен паметник на културата с национално значение.
Легенда
Местна легенда разказва, че когато султанът разрешил строителството на църквата, в устна заповед добавил размерите да не са по-големи от кожата на одрано животно. Селяните решили да заколят най-големия бик и да нарежат кожата му на тънка лента. Така успели да достигнат размери на основите от 18 м. дължина и 8 широчина.
Сред стенописите с нравствено-битово и апокрифно съдържание в храма се отличават: ,,Магьосница сваля месеца във формата на дявол и го дои"; ,,Жена баячка и дяволи", ,,Мома, която се черви", ,,Св. Марина удря с токмак дявола" и т.н.
Важно е да се отбележи, че от мястото, на което е построена църквата, се открива панорама към планините Рила, Пирин и склоновете на Влахина, отбелязва екип на Университетски научноизследователски център за древни европейски и източносредиземноморски култури, работил по реализирането на научноизследоватеслкия проект ,,Културно наследство и приемственост. Интердисциплинарно изследване на култовата приемственост в българските земи и Балкано-aнатолийския регион“ през 2017 г. Интерес за изследователите представлява също така разположената непосредствено под храма скала с изсечени улеи и жертвени ями - днес силно изветрени. Няма информация дали камъкът е бил част от отбелязването на определени християнски празници в миналото.
Училище
Неразделна част от храма „Свети Архангел Михаил“ е било училището, което се е намирало в западната част на дворното пространство. В него са направили първите си просветни стъпки стотици деца. Оттук са преминали именитите учени акад. Антон Попстоилов - етнограф и фолклорист, и брат му - филологът Христо Попстоилов, които са родени в Лешко.
Църквата в село Лешко.
В школото са учили четмо и писмо видните революционери, членове на ВМРО - Сандо и Петър Китанови. А Кръстьо Асенов - племенник на Хаджи Димитър, е преподавал тук и е служил за делото на свободата.
Владимир Симеонов