И нищо да не сте чували за историята на Страсбург, най-напред ще ви направи впечатление, че името му някак си не звучи на френски. Преминавал ту в ръцете на Германия, ту на Франция, този забележителен град днес е символ на помирението между двете държави, чиято граница разбираш, че си преминал само по съобщенията на мобилния оператор.
След влизането на страната ни в Европейския съюз много българи опознаха Брюксел и Страсбург – двете седалища на Европейския парламент. Организирането на посетителски групи и запознаването на място с работата на европейските институции позволи покрай това да се добие представа и за тези два града. Но когато си на работно посещение, времето за разходки винаги е малко, затова този разказ не е на човек, който познава Страсбург, а който има само първи впечатления от този невероятен град и столица на историческата област Елзас.
От София до Страсбург няма директен полет. Възможност е да се лети до Франкфурт, а после може да се придвижите с автомобилен транспорт до Страсбург. От Франкфурт до Страсбург се стига за малко повече от два часа. Разбира се, могат да се направят и други връзки.
Преди още да сте се освестили, че сте в Страсбург, ще ви направи впечатление, че на всяка крачка има велосипеди за обществено ползване. Интересно колко ли колелета е закупила общината в близо 300-хилядния град и как ги поддържа? Вероятно има някъде информация за това. Придвижването с велосипед е нещо обичайно за жителите на Страсбург, което по нашите географски ширини би се възприело от много хора за не достатъчно престижно. Но пък населението на Страсбург мисли за своя град и иска да живее в екологично чист град. Сутрин можете да видите родители да водят децата си на училище или на градина с велосипед, към който има удобно приспособление за малчуганите, за да не им е студено.
Много често се случва туристи, несвикнали с толкова силно развитата велосипедна мрежа, да вървят по невнимание по велоалеите. Така рискуват да бъдат отнесени от някой засилен колоездач, докато зяпат в захлас красивите сгради отляво и отдясно. Понякога велосипедистите карат с доста висока скорост, случва се и по тесните улички на средновековния град, затова внимавайте и свиквайте бързо. Туристи също могат да си наемат велосипед, но е необходимо освен наема, да внесат и определен депозит. Има различни опции, затова е добре предварително да потърсите информация в интернет за програмата за споделяне на велосипеди Velhop, ако решите да се разхождате по този начин из града.
След като се настаните в хотела, първо трябва да отидете да видите катедралата. Тя е една от най-високите църкви в света и е строена от 12 до 15 век, като и след това към дантелената й фасада в продължение на 300 години са добавяни още и още фигури и витражи, за да добие сегашния си грандиозен вид. Стоейки в подножието й, човек се чувства като точица, която, местейки се напред-назад, все не може да направи хубава снимка, която да обхване цялостно тази величествена сграда. Бедна страна не би могла да построи това чудо. Колкото и да сте зле с ориентацията, ако се движите в този район на Страсбург, няма как да се изгубите. Високият връх на катедралата се вижда отвсякъде и е много добър ориентир за посоката ви. Ако времето е хубаво, не пропускайте да се качите на платформата за наблюдение на върха на кулата, за да се насладите на прекрасна гледка.
След това истинско преживяване тръгнете по тесните улички на средновековния град, който е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство. Всъщност това, което най-много радва окото на туриста в Страсбург, се намира точно в историческия център, наречен Малката Франция. Вървиш край каналите на река Ил и пред теб се разкриват вековни сгради с толкова интересна архитектура, непозната за нашите географски ширини. Боядисани са в различни цветове и най-вероятно характерните напречни греди са ги запазили да не се разрушат. Тук има много история. Запазена е къщата на кожарите, построена край реката заради специфичното производство. В стария град има жилищна сграда от 13 век. Гредите вече са проядени, но тя още стои изправена и не се дава на времето. Ще ви направят впечатление многото цветя по прозорците, които създават повече романтика в това невероятно място. В България им казваме алпийски сакъзчета. През зимата тук не ги прибират на топло, а ги завиват с найлони, които махат рано напролет.
Ако наистина разполагате с малко време, непременно си подарете разходка с корабче по река Ил, която е приток на Рейн. Билет може да си купите от туристическия център на площада на катедралата. Там ще ви обяснят откъде можете да тръгнете, няма да вървите много, мястото се намира съвсем наблизо. Билетът струва 14,50 евро, а разходката е около един час. Ако нямате гид в Страсбург, корабчето е вашето място. Капитанът раздава на всеки слушалки, за да можете да чуете беседата за историята на града и всички забележителни сгради, край които ще минете. Има беседа и на руски език, което е добре за повечето по-възрастни българи, завършили образованието си през социализма. По време на разходката ще преминете през шлюз, ще видите кулите, мостовете, болницата, в която са се лекували френските войници, заразени със сифилис, и безброй впечатляващи сгради, чиято история ще научите от беседата. После ще се върнете обратно и ще отидете чак до квартала на европейските институции.
Препоръчвам ви да се качите и на туристическото влакче, което тръгва от площада на катедралата. Така ще дообогатите знанията си за Страсбург, защото влакчето преминава по тесните улички на средновековния град и ще ви покаже тази част от него, която не се вижда от корабчето. Половин час разходка струва 8 евро. Беседата също е на различни езици, включително и на руски.
Много от средновековните къщи в стария град са превърнати в ресторанти, а при хубаво време навън се изнасят маси. Доставете си удоволствието да изпиете чаша бира или вино, запечатайте мига в това невероятно място с толкова богата и интересна история. И си кажете, че пак ще се върнете, защото Страсбург може да ви покаже още много.
Ако сте за повече дни в града, можете да посетите Музея на шоколада, двореца Роан, Музея на модерното изкуство и други забележителности според вашите интереси. Можете да отидете с градски транспорт от Страсбург до германския град Кел на цената на обикновено билетче. Билет си купете от автомати на спирките, където може да се плати и с карта, и го валидирайте непосредствено преди да се качите в автобуса или трамвая. Един билет струва 1,80 евро и важи един час, тоест с него може да се прехвърлите на друго превозно средство в рамките на това време. Има вариант да си закупите и билет за три дни за цялата градска мрежа, който струва 9 евро, но има и други опции.
Идва Коледа и късметлиите, които ще отидат в Страсбург в края на ноември или през декември, ще видят един от най-красивите коледни базари в Европа. Виждала съм града и по това време и пак много за кратко. Невероятна е украсата на старинните сгради нощем, когато се включат коледните светлини. И Букурещ, който е съвсем близо до нас, е красив по това време на годината, но Страсбург има своя специфичен чар. Търговските къщички са разположени на площад Клебер, където е и елхата, както и в пространството край катедралата, но има и на много други места в града. Дано тази зима не се пести от електричество, за да може Страсбург да грейне в обичайните си коледни светлини.
Жанета Йорданова