0

А роматните прасковки помагат за запазване на младостта и красотата на кожата, защото съдържат много витамин А, който помага за регенерацията на клетките.

Прасковите се състоят от 90% вода. Те са нискокалорични – в 100 г праскови се съдържат само 40 ккал, а в чаша сок от тях има 60 ккал. Освежаващият им ефект е огромен и те са незаменими в летните горещини. Може да се каже, че нашият организъм изразходва повече калории за усвояването им, отколкото самите праскови съдържат, пише struma.bg. Прасковите са богати още на желязо, калий и витамин А, РР, С, а също и на важни антиоксиданти. Ако изядем 1 узряла праскова, ще си набавим 285 мг калий, който е изключително необходим за метаболизма, мускулните съкращения, укрепва нервната система.

Анемия

Прасковите са много полезни за хора, страдащи от анемия и различни стомашни заболявания. Плодовете помагат за извеждане на излишната течност от организма и намаляват отоците. Те нежно очистват организма, имат пикочогонно и леко слабително действие, подобряват работата на стомашно-чревния апарат. Затова с праскови наистина може да се отслабне. Диетата с праскови носи отслабване 7-8 кг за първите 2 седмици, затова е особено подходяща за хора с повече наднормено тегло. Следващите 2 седмици са необходими за плавно захранване и затвърдяване на резултата.

Кожа

След интензивна употреба на праскови кожата става мека, гладка, кадифена. Подобрява се циркулацията на кръвта, възстановяването на клетките, постъпването на кислорода в тъканите.

Могат да се ядат неограничено количество праскови и да се остане само на тях, но за ден или два като разтоварване. Ако се спазва по-дълга диета, не бива менюто да е съставено само и единствено от тях. В сладките плодове няма белтъчини, които са жизнено необходими за организма ни. Затова в менюто трябва да присъстват яйца, сирене, кашкавал, извара, но да са по-безсолни. Естествено изключени са всякакви сосове и захар, максимално се ограничава употребата на сол. Освен това, независимо че прасковите са сочни, трябва да се изпиват поне по 2 л вода дневно.

Прасковената диета може да продължи минимум 4 дни и максимум месец. В четиридневната диета менюто е просто и има 2 варианта, които се редуват.

През първия ден се изяждат 2-4 праскови на закуска и вечеря, а за обяд 200 г извара и чаша прасковен сок.

През втория ден белтъчини се хапват на закуска – 2 сварени яйца, и се пие прасковен сок. На обяд се изяждат 4 праскови, 50 г сирене и малко парче ръжен хляб. За вечеря – 2-4 праскови.

Примерна диета

Прасковите съдържат органични киселини, микроелементи, фосфор, богати са на витамините С, В-група, Е, К, РР, каротин. Съдържат пектин и ефирни масла. Те са нискокалорични, действат стимулиращо на стомаха, подпомагат преработката на по-мазна храна, активизират отделителната система.

Предлагаме ви примерно меню за 5-дневен режим, благодарение на който не само ще смъкнете килограми, но и ще прочистите организма си от токсини.

ПЪРВИ ДЕН

Закуска – в купичка нискомаслено кисело мляко нарежете 2 праскови и добавете 2 с.л. овесени ядки. Подправете с щипка канела и няколко листенца мента.

Обяд – разполовете 3 праскови. Нарежете на ситно 1 парче варени пилешки гърди, добавете 3 с.л. изцедено кисело мляко и 3-4 нарязани маслини. Подправете на вкус и с получената смес напълнете прасковите.

16 часа – 2 праскови

Вечеря – пригответе си салата от 2 праскови, 1 домат, няколко листа салата, 40 г нарязан на кубчета кашкавал и я поръсете с 1 с.л. слънчогледови семки. Подправете с лимонов сок и няколко капки зехтин. Изяжте и една филийка пълнозърнест хляб.

ВТОРИ ДЕН

Закуска – пригответе си сандвич от филийка пълнозърнест хляб, намазана с извара и гарнирана с една нарязана на резенчета праскова.

Обяд – изпечете на скара 100 г рибно филе. Залейте го със сос от 1 смачкана праскова, задушена и карамелизирана с малко захар, и 1 варен картоф.

16 часа – 2 праскови

Вечеря – разполовете 2 праскови и ги напълнете със смес от извара, 40 г наситнени скариди и малко копър. Хапнете ги с филийки пълнозърнест хляб.

ТРЕТИ ДЕН

Закуска – направете си плодова салата от 1 праскова, 2 с.л. малини и изцедено кисело мляко. Подправете я с 1 ч.л. мед.

Обяд – изпържете си омлет от 1 яйце и 2 белтъка. Гарнирайте го с пюре от 2 праскови и 1 с.л. натрошено сирене.

16 часа – 2 праскови

Вечеря – пригответе си сандвич от две филийки пълнозърнест хляб, намазани тъничко с масло и гарнирани с по резен пуешка шунка. Изяжте и 2 праскови.

ЧЕТВЪРТИ ДЕН

Закуска – в купичка нискомаслено кисело мляко нарежете 1 праскова и добавете 2 с.л. пшенични кълнове. Подправете с щипка канела.

Обяд – изяжте малка порция ризото със зеленчуци и гъби и една филийка пълнозърнест хляб. За десерт 1 праскова.

16 часа – пълнозърнесто сухарче, намазано с пюре от праскови.

Вечеря – изпечете или задушете парче пилешки гърди без кожата. Гарнирайте ги със сос от 2 праскови, нарязани на кубчета и задушени с малко вода, лимонов сок, бучка масло и щипка захар.

ПЕТИ ДЕН

Закуска – направете си сандвич от филийка пълнозърнест хляб, намазана с извара и гарнирана с резен сирене. Хапнете и една праскова.

Обяд – пригответе си салата от 1 краставичка, нарязано зеле, 1 настърган морков и 2 праскови. Подправете я с лимонов сок и 1 ч.л. зехтин. Изяжте и 1 филийка пълнозърнест хляб.

16 часа – 2 праскови

Вечеря – разполовете 2 праскови и ги напълнете с пюре от авокадо, извара и едно наситнено яйце.