М устакати и брадати, мъжете в турските сериали командват парада. Но дори най-тежката категория бизнесмени, които са си спечелили правото да им целуват ръка и да ги наричат ага, имат слабо място. Това са техните половинки, които наричат още султанки.

Изобщо не си помисляйте да ги квалифицирате като второстепенни образи. Султанките са истински фурии в кухнята, въртят сръчно сармички, надигат капаците на тенджерите и си врат носа в тях. Такава образцова домакиня, забрадена и привидно добра, но всъщност властна и манипулативна, е Пембе в сериала „Шербет от боровинки“.

Свекървище

Тя е типичното свекървище – знае всичко, синовете й се кланят доземи, а снахите трябва да й козируват, да я наричат майко и да изпълняват нейната воля. Ако е преценила, че бъдещата детска стая трябва да е с тапети, осеяни със синьото око Назар против уроки, снахата няма право да й опонира, а да приеме решението й покорно и с благодарност. Какво, че синът й Фатих е изневерил на бременната си съпруга Дога с продавачка на коли? Нали се е извинил, въпросът може да се смята за приключен. Е, когато ревнивата и властна домакиня подозира собствения си съпруг Абдулах, че е хвърлил око на провокативната Алев, той е виновен до доказване на противното. Една от най-забавните сцени беше, когато кокетната организаторка на партита с дълги крака влезе в кухнята на Пембе. Тя през цялото време си душеше косата с дълбока погнуса. Домакинята султанка обаче не се впечатлява от миризмата на манджи. Освен това тя е отгледала три деца в стерилна обстановка, така че моделът работи. И трябва да го наложи и за внуците, и за правнуците.

В „Шербет от боровинки“ има и други типажи. Някои от тях са модерни – работят и са самостоятелни. Като майката на Дога – Къвълджъм, която е директор на училище. Но покрай драмите на дъщеря й и влюбването й в чичото на зет й Фатих – Йомер, директорската част от сценария мина на заден план и тя вече рядко е в кабинета си, където седи зад бюро и гледа авторитетно. Не обикаля и коридорите, за да хока онези ученици, които са се разпасали.

Организаторка

Сестра й Алев има работа за чудо и приказ – организира сватбени партита, рождени дни и момински вечери. Това не се случва чак толкова често. През повечето време Алев разглежда каталози и размишлява на глас, а помощникът й Омут, на когото неясно как плаща заплата, се прави, че му е интересно да я слуша. Поддръжката на офиса, който е богато ангажиран с цветя, е мистерия. Очевидно зад кадър дългокраката красавица мие пода, лъска кенефа до блясък и сменя водата на цветята, защото все някой трябва да го прави.

Майката на Къвълджъм и Алев и баба на Дога – госпожа Сьонмез, също си гледа живота. Явно е заможна, защото дава апартамент под наем, а не разчита на една гола пенсия. Сьонмез е мъдра жена, която едва ли е работила някога нещо. Тя си седи на дивана и разцъква игри на таблета, като понякога кара малката внучка да й минава нивата. Има си прислужничка и готвачка, която се грижи за менюто и поддържа дома. Госпожа Сьонмез заряза игричките, за да направят ресторант с Мустафа – сина на Абдулах и Пембе. Не е много сигурно, че някой стъпва в ресторанта, но там винаги се готви по много, а роднините са добре дошли. Е, понякога в ресторанта влиза и някой киселяк – собственик на автосалон, който се мръщи на гозбите, но пък харесва малката внучка на собственичката. Нейната работа е да учи. Във вражеското семейство има още две жени – Нурсема и Ниляй. Първата е дъщеря на богаташите Пембе и Абдулах и не може и да става дума да работи, докато е при тях. Хобито й е да рисува калиграфии, а след втората сватба даже успява да продаде няколко от тях. Ниляй е жената на Мустафа. Когато не седи със скръстени ръце, не подслушва по вратите или не интригантства, тя урежда братя и братовчеди на работа. Мечтата й е да си има собствена яхта. Свекър й работи като ага, тя пък работи като снаха.

Пантофи

В турските сериали жените в богатите семейства не бродират, не плетат, не четат книги, даже и телевизор си нямат. През повечето време си стоят по диваните или правят крачки като за норматив, качени на тънки токчета, защото всяка дама там трябва да има безупречна визия, която изключва пантофите. Това е един от жокерите в турските сериали – в богаташките домове никой никога не се събува. Разхождат се с обувки на висок ток или ботуши и дори табуретки за уморени крака няма. Мъжете винаги са строго официални, жените си лягат и стават с прическа и грим. Но когато идеята е да се противопоставят два свята, а няма заигравка „бедни-богати“, събуването не е клеймо за бедност. Затова в къщата на Пембе всички се изуват още на вратата и им се поднасят чехли. А когато отива на гости на модерната сватя Къвълджъм, Пембе си носи пантофи.

Същата работа – седене на диван, е основно занимание и в дома на знаменития Халис ага. Снахите там не работят. Дори да овдовеят, те вече нямат друг дом. Седят си на диванчетата и чакат нещо да се случи. А когато се случи, скачат като в индийските сериали и правят масовка. Карат ли се двама, винаги има залепено ухо, което чува всичко и докладва на Ифакат. Тя се явяваше нещо като главен организатор на живота в дома – трудна и отговорна работа с интригантски привкус. Но след появата на тайната дъщеря на Халис Корхан – Нюдхед, която взе властта в свои ръце, Ифакат командва на тихия фронт – нарежда на Султан да забърква коктейли с противозачатъчни за нежеланата булка на племенника Ферит – Сейран, а прислужничката слуша и изпълнява. Гюлгюн и Асуман, които нямат странични занимания и интереси, са още по-скучни. Работата им е да изглеждат добре. Страничните женски персонажи – Пелин и майка й Зерин, също не се преработват. И защо ли – достатъчно е да се надене примката на богат наследник като Ферит и майка и дъщеря никога повече няма да имат грижа за доходите и стандарта си на живот.

Султанка има и в сериала „Имало едно време в Чукурова“ - Хюнкяр Сарачолу ръководи успешно бизнеса на покойния си съпруг и се подготвя да го предаде в ръцете на сина си Демир, но един автомонтьор, на когото му каца птичето на късмета на рамото, решава да им вгорчи живота. Докато беше бедната, но честна и работлива приятелка на Йълмаз, Зюлейха работеше за прехраната си като шивачка. Като съпруга на Демир Яман работата й е да въздиша по бившия си любим и да се мести и тя от дивана на столчетата в градината на имението и обратно. Интригантката Шермин също има любопитна работа – щом похарчи парите на баща си и на богатия му род, се хвана да харчи парите на Хатип ага. Женски търтей е и Бехидже – лелята на докторката Мюжгян. Когато брат й се самоубива и кранчето пресъхва, дори не й идва наум да се хване на работа – просто се премества в дома на племенничката си и прави единственото, което умее – командва.