В ойната в Украйна още от самото й начало изведе на преден план нуждата от оперативно-тактически ракети (ОТР), които да осигурят поразяването на важни цели на противника.

Такива са обекти на енергетиката, пристанища, мостове, жп гари, складове, места на пребиваване на личен състав, щабове. Те са с отдалеченост от 200 до 300 km от фронтовата линия. Към това разстояние трябва да се прибавят поне 50 km разстояние за пусковата установка от фронта с цел безопасност и така общият необходим обсег достига 250-350 km. Русия задоволи тези нужди основно с ОТРК „Искандер-М“, крилати ракети „Калибър-НК/ПЛ“, ракети „въздух-повърхност“ и дронове камикадзета с голям обсег „Геран-2“.

Запаси

Към началото на войната Украйна разполага с определени запаси (около 140 ПУ и около 500 ракети) от съветските ОТР 9К79-1 „Точка-У“. Масовото им използване по граждански цели в град Донецк и околната агломерация през 2022 г. (основно с касетни боеприпаси и противопехотни мини, т.нар. „лепесток“) доведе до бързото им изчерпване. Това принуди Украйна да поиска от съюзниците си спешна доставка на ОТР със среден обсег.

Ракета TAURUS KEPD 350E на изложение

 Ракета TAURUS KEPD 350E на изложение
GettyImages

След доста колебания и с наложени ограничения за местоположението на целите (само в окупираните украински територии, но не и на територията на Русия) САЩ предоставиха известно количество ракети ATACMS с обсег 300 km. Обединеното кралство и Франция доставиха ограничено количество ракети „въздух-земя“ Storm Shaddow/ SCALP-EG с обсег до 450 km. За техни носители бяха преоборудвани изтребител-бомбардировачи Су-24М от съветско време, но малкият брой боеготови самолети, тоталното превъзходство на Русия в авиация и ПВО и малкият брой доставени ракети ограничиха ефекта от използването им. 

Сънища

Още от 2023 г. украинските власти настойчиво молят Германия да им предостави ракетата „въздух-повърхност“ TAURUS KEPD 350E, която е с най-далечен обсег и с най-добри способности според западните експерти. През май 2023 г. германското МО официално потвърди, че Украйна е поискала ракетата. В интервюта през юни и юли 2023 г. германският канцлер Олаф Шолц и министърът на отбраната Борис Писториус заявиха, че няма да доставят на Украйна ракетата с аргумента, че за използването й е необходим германски военен персонал на терен, а това прави Германия пряк участник във войната. През януари 2024 г. Бундестагът гласува против доставката на TAURUS KEPD 350E за Украйна. През февруари 2024 г. Бундестагът и Шолц отново изрично отказаха искането на Украйна, като същевременно се съгласиха да доставят други оръжия с по-голям обсег.

Мостът 

През февруари 2024 г. офицери от германските ВВС (Luftwaffe) водят дискусия как, ако системата бъде доставена в Украйна, с нея може да се порази Кримският мост. Командирът на германските ВВС ген.-лейт. Инго Герхарц и трима други високопоставени офицери на онлайн среща подготвят брифинг за канцлера Олаф Шолц по темата. Разговорът се води чрез търговското приложение за видеоконферентна връзка webex. Сред темите са присъствието на британски и американски военни в Украйна и потенциалното използване на ракети TAURUS KEPD 350E за поразяването на Кримския мост.

Изтребител EF2000 Typhoon с 2 ракети TAURUS KEPD 350E под крилата

 Изтребител EF2000 Typhoon с 2 ракети TAURUS KEPD 350E под крилата
GettyImages

Главното разузнавателно управление (ГРУ) на ГЩ на Русия прехваща разговора и го дава за публикуване на руски медии. Маргарита Симонян, главен редактор на руската ТВ мрежа RT (Russia Today), публикува 38-минутния запис в Telegram и ВК на 1 март 2024 г. Германия бе принудена да потвърди, че записът е на истински разговор, но заяви, че не може да изключи възможността записът да е бил редактиран. Изтичането на разговора бе изключително неудобно за немските въоръжени сили и предизвика политически скандал.

Брояч 

Германо-шведската TAURUS KEPD 350E (Target Adaptive Unitary and Dispensor Robotic Ubiquity System – унитарна адаптивна към целите и диспенсърна всеобхватна роботизирана система) е модулна дистанционна оръжейна система за далечни прецизни удари. Целите й са силно укрепени, а ракетата е проектирана да прониква през многослойна ПВО чрез полет на пределно малка височина. Малко преди целта тя се издига стръмно нагоре и след това се спуска почти вертикално. Така се нанася удар с голяма кинетична енергия.

TAURUS KEPD 350E част от боекомплекта на германски Tornado IDS

 TAURUS KEPD 350E  част от боекомплекта на германски Tornado IDS
GettyImages

Ракетата има високоефективна 2-степенна бойна глава MEPHISTO с мощност 480 kg. Тя е в 2 варианта – първи с отлични възможности за проникване през многослойни бетонни прегради и дълбоко заровени цели и втори за касетъчно поразяване на площни цели. Бойната част включва начален проникващ заряд за разчистване на почвата и втори основен заряд за проникване в твърди и дълбоко заровени цели. Това става чрез единствения в света програмируем интелигентен многофункционален взривател, осигурява детонация на пенетратора (проникващото тяло) на предварително избран етаж на сграда. За това се използва технология за броене на бетонните плочи и сензори за кухините между тях. 

GPS

Траекторията на полета следва терена чрез насочване от инерциална навигационна система (INS); навигация, базирана на изображения (IBN); навигация с електронна карта на терена (TRN) и глобална система за позициониране (GPS). Тази безотказна концепция й позволява да поддържа зададената траектория на полета дори при заглушаване на GPS сигнала.

По време на крейсерската част от полета инфрачервена камера с висока резолюция поддържа навигацията, използвайки IBN (информационно-базирана навигационна система) за атака на цели без използване на GPS сигнал. Ракетата съпоставя изображенията от камерата със заложения 3D модел на целта. Ако не може да я открие, тя по подразбиране използва другите навигационни системи или се насочва към предварително определена точка на самовзривяване, за да избегне странични щети от неточна атака.

Създаване

По време на Студената война Германия иска да закупи френски ракети „въздух-повърхност“ Apache, но не успява. За да е независима от внос, през 1998 г. Германия възлага на Taurus Systems GmbH, съвместна компания на MBDA Deutschland и Saab Bofors Dynamics, разработването на ракета „въздух-повърхност“ KEPD-350. Резултатът е СТЕЛТ ракета с официален обхват над 500 km. Задвижва се от турбовентилаторен двигател Williams P8300‐15 с тяга 6,672 kN, който осигурява максимална скорост 0,95 Мах (323 m/s). Цената й е над 1 млн. евро.

TAURUS KEPD 350E е интегрирана на борда на самолетите Panavia PA-200 Tornado IDS; Eurofighter Typhoon EF-2000; Saab JAS-39C Gripen; McDonnell Douglas F/А-18A Hornet и Boeing F-15K Slam Eagle.

Тактико-технически характеристики на TAURUS KEPD 350E

Маса, kg: 1400

Дължина, m: 5,1

Ширина, m: 1,080

Размах на крилете, m: 2,06