С настъпването на пролетта слънцето стопля не само природата, но и събужда инстинктите за размножаване на скитащите котки. По улиците и дворовете все по-често се появяват бременни котки и малки котенца. Звучи мило, нали? Но зад тази привидна идилия се крие сериозен проблем - безконтролното размножаване на уличните котки и страданието, което то носи както на животните, така и на обществото.
Раждане
Един от най-често задаваните въпроси е защо броят на котките расте толкова бързо? Една женска котка може да роди до няколко пъти годишно, като във всяко котило има средно 3 до 6 котенца. Това означава, че само една некастрирана котка и нейното потомство могат да доведат до стотици котки за няколко години. Много от тях няма да оцелеят - ще умрат от болести, глад или ще бъдат блъснати от коли.
Често хората избягват темата за кастрацията, защото я възприемат като неестествена или дори жестока. Истината обаче е, че кастрацията е един от най-хуманните начини за контрол на популацията и подобряване живота на уличните (и домашните) котки.
Ползите:
• Предотвратява ненужното размножаване
• Намалява агресивното поведение, вокализирането и маркирането
• Намалява риска от много заболявания, включително рак на половите органи
• Предпазва котките от стреса на постоянно търсене на партньор и боеве. Боевете водят до заразяване с котешки имунодефицитен вирус.
Много неправителствени организации и доброволци практикуват метода „Кастрирай и върни“ – котките се улавят, кастрират се, а след това се връщат на мястото, където са били. Така се спира размножаването, но животното продължава да живее в позната среда, където е свикнало да намира храна и заслон.
Как можем да помогнем?
• Кастрирайте своя домашен любимец, дори да не излиза навън
• Подкрепете местни кампании за кастрация на улични животни
• Не изоставяйте животни и по възможност не позволявайте домашната ви котка да се скита навън. Така рискувате тя да пострада или да доведе до нежелано поколение и заболявания
• Информирайте други хора, че кастрацията е акт на грижа, не на жестокост
Начало
Вместо още страдащи животни нека изберем отговорност
Пролетта е време за ново начало. Нека използваме този сезон не само за разходки и усмивки, но и за добри решения, които ще направят живота на животните и хората около нас по-лесен и по-хуманен.
*Източник: Д-р Йоан Славчев