Д о 25 години се очаква случаите на диагностицирани с онкологично заболяване да нараснат с близо 80%, прогнозират от Световната здравна организация.
Оттам апелират както за повече изследвания и разработване на нови лечения, така и за повече профилактика, която може да предотврати или забави срещата със страшната диагноза.
Цифри
По данни на Европарламента като общ брой диагностицираните европейци в рамките на една година са близо 3 милиона. Малко над 1 милион пък са починалите от рак. Това го превръща във второто най-смъртоносно заболяване след сърдечносъдовите. В Европа са регистрирани 1/4 от болните в целия свят, което е едва под 10% от населението на света. Почти 75% от диагностицираните пациенти са на възраст над 60 години, но СЗО алармира за зачестяващите случаи на все по-млади пациенти. Средно диагностицираните със заболяването граждани на Европейския съюз за година са 570 на всеки 100 хиляди души.
Видове
Най-често срещаните видове рак на територията на Европейския съюз – тези, с които са диагностицирани над 10% от пациентите, страдащи от тази болест, са четири. Най-разпространеният при жените и най-разпространеният въобще е ракът на гърдата. Следват тези на дебелото черво и на простатата, който пък е най-разпространеният вид сред мъжете. Когато, макар да има дял по-малък от 11%, заболяването обхване бял дроб, то е най-смъртоносното от всички изброени дотук и става причина за всеки пети смъртен случай.
Разновидности
В момента в Европа живеят над 12 милиона души, преживели онкологично заболяване. На 300 хиляди от тях това се е случило още в детска възраст. Преживяването на болестта експерти отдават на ефективните терапии и поддържащите грижи, но преди всичко на ранното й откриване. По техни изчисления 40% от случаите на ракови заболявания могат да бъдат предотвратени с ефективни стратегии за профилактика.