В днешната тема на фокус е закаляването, на което не се обръща много внимание, но то е важно, особено на фона на изнежените и често боледуващите хора. Чрез закаляване може да се предотвратят настинки, високо кръвно налягане и алергии. Освен това ставате психически по-устойчиви на стрес или други смущения. Закаляването е подходящо за всички, но при деца и възрастни хора е нужно закаляването да протича по-умерено. За здравословен живот е оптимално закаляването да започне още в детството и да се провежда през целия живот, но може да се започне и на по-висока възраст. В това уверява д-р Жана Тодорова, която е педиатър и детски гастроентеролог в няколко медицински центъра в София.

Вода

Процесът по закаляване не трябва да се прекъсва, защото след няколко седмици закалката ви ще се намали и ако въобще прекъснете процеса за по-дълго време, ще трябва да започнете отначало. Може да започнете с постепенно обтриване, например с мокра кърпа или сюнгер за 3-5 минути. Когато свикнете с това, преминете към обливане или вземете душ за около 2 минути. Увеличете постепенно интензивността и продължителността на закаляващите бани със студена вода. Ако имате смесителна батерия на душа, може да регулирате постепенно температурата на водата и постепенно да я намалявате. Започнете от краката нагоре, без главата за начало. Преди да започнете закаляване с контрастен душ, се консултирайте със специалист, защото той е забранен за хипертоници, диабетици и хора със сърдечни проблеми. Този подход е вреден и за бременни жени, малки деца и хора с остри хронични заболявания. Ако не попадате в тези групи хора, следващият етап вече е плуване в студена вода, като продължителността зависи от температурата на водата, въздуха и степента ви на каленост. Важно е движението във водата, а не престоят в пълна със студена вода вана. Това е така, защото тялото лесно изстива без движение и тогава ефектът би бил обратен и опасен за здравето.

Варианти

Каляването обаче не е задължително да става чрез поливане със студена вода или гмуркане в ледено езеро. То може да включва въздушни и слънчеви бани, каляване на крака, гореща баня и къпане в студени води, даже и ходене по боси крака. Основният принцип на всички тези методи е регулярността и постепенността. Всяко каляване трябва да започва при разлика от 1-2 градуса от температурата на кожата. С времето тази температура постепенно се понижава. Например при взимане на вани за крака стартовата температура може да бъде в района на 28-29 градуса. При поливането с вода температурата трябва да бъде малко по-висока, около 35 градуса за деца и 31-32 градуса за възрастни. Може да се закалявате и по време на снежните месеци. Разтривките със сняг изискват спазването на няколко правила, за които не всеки знае. Снегът трябва да е рохкав, за да не травмира кожата. Най-добре е каляването да се прави недалеч от дома, за да можете бързо да се приберете и стоплите. Сложете си ръкавици и шапка. Съблечете се до кръста и разтрийте тялото със сняг. За по-страхливите може да се направи щадящ вариант, да се хвърля сняг по тялото. Няма нужда да седите дълго време навън, 2-3 разтривания са достатъчни. Първоначално каляването може да се прави 1-2 пъти в седмицата, като тази бройка постепенно се увеличава. Специалистите предупреждават, че тази процедура е противопоказна при кожни заболявания. Като алтернативен вариант може да ходите боси, като изберете място с чист сняг. Когато усетите, че замръзвате, прекратете процедурата и се приберете на топло.

С който метод на закаляване да изберете да почнете, можете да сте сигурни, че много скоро тялото ви ще се чувства по-бодро, кожата ви ще е по-гладка, а на вирусите ще им е много по-сложно да атакуват вашия организъм. Бъдете здрави и щастливи!

Слънце

Закаляването може да започне и през лятото. По думите на д-р Тодорова то е подходящ сезон за започване на закаляване, най-вече на морския плаж. „Човек може да се потопи в по-хладна вода, после да излезе на по-топло. Редуването на по-хладна вода с по-топлия пясък и слънце е добре дошло за закаляването“, казва тя. И добавя, че в планината също може да се прави каляване с помощта на чистия въздух там и различните температури през деня.

В този сезон и ако не сме на морския бряг, може да се правят разходки преди 11 часа и след 17 часа. Въпреки набавянето на витамин Д3 в организма, количествата няма да са ни достатъчни, защото трябва да се огреят големи части от тялото и да се стои дълго време, а това не е препоръчително, тъй като слънцето е опасно. Ето защо трябва да си го набавим чрез прием на допълнителна доза витамин Д3. „Храната също е важна. Да се ядат достатъчно зеленчуци и плодове. Зеленчуците могат и да са обработени, да не са сурови“, съветва д-р Тодорова. По отношение на повишаване на имунитета тя препоръчва да се взима имуноглюкан, който се съдържа в много природни продукти от растителен произход. „Друг вариант е лаптоферин. Той се намира в млеката“, посочва тя и добавя, че той помага на организма в борбата с инфекциите.

Сън

Д-р Тодорова обръща внимание и на съня. „Той оказва влияние върху имунитета на човека. Колкото е по-млад организмът, толкова повече нужда от сън има. Хубаво е да се спи достатъчно“, препоръчва медикът. По думите й възрастният човек е необходимо да спи по 7-8 часа, а децата между 8 и 10 часа, като не трябва да се пренебрегва и следобедното спане във възрастта до 5-6 години. „Важно е да не се прекалява с електронните устройства и гледането на телевизия, защото те влияят на емоционалната система, тъй като един стрес може да увреди имунитета. Затова трябва да се живее в спокойна среда“, коментира д-р Тодорова. Тя казва, че на малките деца не трябва да се дават електронни устройства, тъй като те ги превъзбуждат и пречат на съня им, а ако гледат телевизия, това да е не повече от 2-3 пъти на ден, но в рамките на 20 минути, след което да следва почивка или друго занимание.

Правилата, които трябва да следвате:

- Последователност - започнете със закаляване под душа и едва след известно време се топнете в басейн.

- Редовност - закаляването трябва да се провежда всеки ден, например студен душ сутрин или преди сън. Щом този ред бъде прекъснат от болест, ваканция или по-дълга пауза, започнете отначало.

- Възраст - закаляването се счита за здравословно, но трябва да подхождате с внимание към себе си и да вземете предвид своята възраст.

- Безопасност - съобразявайте се със своите възможности и мислете за своята безопасност.

- Здравословно състояние - започнете закаляването само когато се чувствате напълно здрави и в добро психическо разположение.

- Дългосрочен план - закаляването е като маратон и определено не е въпрос на една седмица.