0

Р язкото спиране на пиенето е опасно и дори може да бъде животозастрашаващо.

Това отбелязват лекари и специалисти по зависимости във връзка с пробиващото и към нашата страна предизвикателство „сух януари“, в което вече се включват и българи. Като цяло у нас този стремеж към период на въздържание се олицетворява и с традицията на постенето. Идеята е това да им хареса и поне част от хората да намалят пиенето и да придобият по-здравословни навици в дългосрочен план. Успехът и смисълът от подобни кампании са леко противоречиви и не се приемат еднозначно.

Мотивация

Плюсовете имат за цел допълнително да мотивират опиталите. За месец трезвеност поне част от тях установяват, че нямат нужда от алкохол, за да се забавляват, да се отпуснат или да имат пълноценен социален живот. Хората се научават как да контролират начина, по който пият, и така и след това да им е по-лесно да не се подхлъзват и да не пият повече, отколкото биха искали.

„Откриваме сериозни здравни проблеми, когато присъства редовна употреба на алкохол“, обясни доц. Даниела Попова, началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната за лечение на метаболитни нарушения в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна“ – ИСУЛ.

„Има хора, които не могат да понесат добре и малки количества алкохол. Той предизвиква в тях сериозни чернодробни нарушения, както и лоши метаболитни ефекти. Има висока степен на индивидуалност в отговора на организма спрямо приемания алкохол. Не би трябвало за деня да се приемат повече от две питиета за мъжете и едно - за жените – чаша вино, чаша бира от 300 мл или един концентрат. Всеки човек трябва да има точна преценка за своя здравен статус към момента – има ли чернодробни проблеми, има ли проблеми с панкреаса, стомашно-чревни заболявания или нарушения, има ли нарушения в своя метаболитен профил“, твърди доц. Попова и напомни, че алкохолът внася и празни калории в организма.

Разумно

Инициативата принципно е насочена най-вече към хора, които приемат алкохол над разумното, което за нашите разбирания е обидно малко. Според дефиницията на Световната здравна организация (СЗО) за увреждаща алкохолна консумация се счита прием на алкохол повече от 5 дни седмично, независимо от вида и количеството. Под умерено и безопасно пиене СЗО разбира приема на 14 алкохолни единици седмично - и при мъжете, и жените. Една малка бира от 330 мл е равна на 1,7 единици алкохол, малка чаша вино - 125 мл, е 1,5 единици, а 25 мл концентрат е 1 единица. Всяко питие над допустимите алкохолни единици се класифицира като наднормено и водещо към проблемно пиене.

Далеч не всички успяват да задържат добрите резултати от началото на годината. С връщането на поне част от алкохолните навици след изтичането на януари си отиват здравословните ползи, а проблемите със съня, кръвното и килограмите се връщат бързо. Няма и проучвания, които да потвърдят, че благоприятният ефект върху въздържалите се един месец е продължил и как в дългосрочен план.

Пари

На мястото, където възниква инициативата – Великобритания, „Сухият януари“ се представя като предизвикателство за един месец без никакъв алкохол, а организатор е неправителствената организация Alcohol change. Според слогана им целта не е да се отказваш от каквото и да било, а да си върнеш нещо - енергията, спокойствието и умението да се забавляваш. За да убедят хората, от организацията обясняват, че 63 на сто от участниците са спестили пари, 66 на сто спят по-добре, 52 имат повече енергия.

Проучване, публикувано в British Medical Journal, сочи, че трезвен месец води до по-ниски кръвно налягане и холестерол, намалява риска от диабет и нивата на свързаните с развитие на рак протеини в кръвта.

Данни от САЩ пък допълват, че при въздържанието се губят и килограми - алкохолът е калорично нещо, а особено жените могат да се радват и на по-хубава кожа. Въздържателите имат по-приятни сутрини и по-силна имунна система.

Йо-йо

Както и при диетите, така и по отношение на консумацията на алкохол особено лош може да бъде йо-йо ефектът. Той се отразява сериозно на тези, които не успяват да задържат мотивацията си и които изкарват някак януари, само и само за да наваксат през февруари. Така сухият месец може да се окаже с дори по-лоши крайни резултати от не чак толкова сухите, защото човек може да сметне, че с един месец въздържание си е заслужил хубаво наквасване за останалите дни от годината.

Основният проблем според някои експерти по зависимости обаче е в посланието за напълно сух подход и към кого е адресирано то. Изискването да не близнеш цял месец е популярно и успешно сред хора, които така или иначе не пият толкова много и нямат особен проблем да са трезви един месец. Само че тези, които имат нужда от помощ и овладяване на пиенето, са други - това са хората с проблемна употреба. За повечето от тях предизвикателството за напълно сух месец вероятно е грешен подход. Освен това специалистите припомнят, че истински зависимите от алкохола изобщо не са обект от подобни кампании, тъй като те имат абстиненция и съответно нужда от професионална помощ и лечение. В крайна сметка това е просто доброволна инициатива. Може да се използва поне като повод за замисляне.

Фатално

Интересен въпрос е и този, че не всички успяват да се въздържат за месеца. За тези, които не успеят, това може да доведе до съмнение в себе си и чувство на провал. Има и хора, за които участието в „Сухия януари“ може да е фатално – тези, които са зависими от алкохола. Внезапното спиране на пиенето може да бъде животозастрашаващо или в най-добрия случай - недобро за тях. Вместо това те се нуждаят от специализирана подкрепа за всеки опит да намалят консумацията на алкохол, да намалят рисковете за физическото и психическото здраве. Има притеснения, че някои хора, след като приключат месеца без алкохол, смятат, че са си свършили работата и могат да се върнат към консумацията както преди. Когато хората правят промяна в един аспект от живота си, това често може да бъде придружено от промени и в други аспекти като хранене, диети или упражнения. Преценява се, че като цяло „Сухият януари“ е привлекателен за тези, които вече пият малки количества алкохол редовно. За тях това е сравнително лесно предизвикателство, тъй като не е драстична промяна в живота им. Някои обществени здравни органи препоръчват да не пиете алкохол поне два дни всяка седмица. Така че, вместо да се откажете от алкохола за един месец, защо не опитате да се въздържате за няколко дни всяка седмица през цялата година? Това може да бъде по-привлекателно и постижимо предизвикателство.

Във Финландия въвеждат трезвен месец още през Втората световна

Идеята за месец без алкохол не е чак толкова нова. Още по време на Втората световна война правителството на Финландия, чиито жители са известни с любовта си към алкохола, организира „Трезвен януари“. Кампанията „сух януари“ стартира във Великобритания през 2013 година, а от няколко години добива популярност и в САЩ. От 2021 г. навлиза и в Швейцария, а в Чехия и Канада изместват въздържателния период и говорят за "Сух февруари“. За това, че към такива инициативи има интерес, сочат данните, че на Острова „сух януари“ правят над 2 милиона души, а според проучване на „Форбс“ в САЩ цели 15 на сто от хората са планирали да опитват да не пият през първия месец на годината. В последно време в Америка въздържателите се увеличават, след като лекари официално обявиха пряката връзка между употребата на градусовите напитки и някои онкологични заболявания.