0

А ко болката в сърцето се предава в ръката, това невинаги е признак на сърдечна патология. Такъв симптом може да бъде придружен от състояния, които по никакъв начин не са свързани със сърдечни проблеми като остеохондроза. Придружаващите симптоми ще помогнат да се разберат причините за болката. Тук ще се опитаме да ви ориентираме най-общо в признаците.

Ако болката в сърцето се пренася към лявата ръка, лекарят може да подозира ангина пекторис. Пациентът може да почувства болка в гърдите, която пречи на нормалното дишане. Болезнеността се разпространява не само към лявата ръка, но и към шията и челюстта.

Характерът на атаката не се променя, дори ако човекът заема удобна за него позиция.

Инфарктът е смърт на част от миокарда. Болезнеността се определя не само в областта на сърцето, но и се разпространява по лявата ръка и гърба. Признаците на инфаркт са:

- парещи болки с различна интензивност;

- липса на въздух;

- изтръпване на крайниците.

Следващата причина е миокардит. Патологията се причинява от възпаление на миокарда и се придружава от:

- притискаща болка зад гръдната кост;

- дискомфорт в рамото и шията;

- затруднено дишане (пароксизмално).

Болезнеността при миокардит не изчезва и се увеличава с движение.

Интеркосталната невралгия донякъде прилича на атака на ангина пекторис, но се характеризира с увеличаване на болката по време на движение. Симптомите на междуребрената невралгия са зачервяване и намалена чувствителност на кожата в засегнатата област.

Възпаление на предната част на медиастинума - медиастинит. Причината за патологията е заболяване на храносмилателната система или нараняване. Признаци на медиастинит:

- болка, излъчваща се в лявата ръка по време на преглъщане, както и при вдишване;

- цианотичен тен;

- трескави състояния;

- учестен пулс;

- пристъпи на кашлица;

- повишено изпотяване;

- дрезгавост на гласа.

Болката с медиастинит не е твърде силна, но със сигурност се пренася в ръката.

Това не са всички патологии, които могат да бъдат придружени от болка в лявата ръка. Болезнеността може да е признак на кардионевроза, белодробни заболявания, артрит на рамото и др. Само квалифициран специалист обаче може да определи истинската причина за състоянието и да предпише адекватно лечение, самолечението е недопустимо.

Автор: Цвета Дилова