К олебанията на времето продължават да ни подлагат на риск. Много хора вярват, че горещите вани за краката помагат да се справим с настинките, които ни връхлитат в началото на пролетта – като спомен за отминалата зима.
Смята се, че топлината подобрява кръвообращението, насърчава разширяването на кръвоносните съдове и помага на тялото да се бори с възпалението. Но дали е така?
В допълнение към горещата вода към такива вани често се добавят различни компоненти: горчица, оцет, етерични масла или билкови отвари. Хората вярват, че тези добавки подобряват лечебния ефект, затоплят тялото, облекчават запушването на носа и подобряват общото благосъстояние.
Всъщност няма научни доказателства, че този метод е ефективен. Въпреки това за някои хора горещите вани могат действително да осигурят краткотрайно облекчение. Но това не означава, че запарването на краката ще помогне за значително ускоряване на възстановяването.
Настинката най-често означава вирусно заболяване и тялото ще се бори с него, независимо дали киснете краката си в гореща вода или не.
Основното предимство на парата е, че топлината може да помогне за отпускане на мускулите и облекчаване на болката, ако имате болки в краката. Вярно е, че електрическите възглавнички или одеялото също ще свършат работа.
Има обаче няколко потенциални проблема. Ето ги и тях:
1. Гъбични инфекции
Гъбичките виреят във влажна, топла среда и честото накисване на краката ви създава идеални условия за тях. Това важи особено за хора с отслабена имунна система или проблеми с кръвообращението като периферна артериална болест. В такива случаи дори незначителното увреждане на кожата от гъбична инфекция може да не заздравее дълго време и да причини допълнителни усложнения.
2. Проблеми с диабета
Хората с диабет са по-склонни да развият гъбични инфекции, както и невропатия, състояние, което засяга усещането в краката. Това означава, че можете случайно да се изгорите с твърде горещата вода и дори да не забележите това веднага. В допълнение поради проблеми с кръвообращението всяко увреждане на кожата може да заздравее по-бавно.
3. Чувствителност и раздразнение
За запарване на краката при настинка хората използват оцет, лимонов сок или етерични масла, а всички тези вещества могат да бъдат агресивни за кожата. Киселинността на тези съставки е много по-различна от това, което дерматолозите смятат за безопасно. За сравнение: pH на кожата: 5,4-5,9; оцет – 2; етерично масло от евкалипт – 4,9; горчица – 6,3.
Тази разлика в киселинността на кожата и компонентите на ваните може да предизвика дразнене и сухота. И ако горният слой вече е повреден, експериментите само ще влошат ситуацията.
Дерматолозите смятат, че ниво на pH, близко до това на кожата, е най-безопасно за кожата. Ето защо се препоръчва да избирате дори сапуни и шампоани, като вземете предвид този показател.
4. Изгаряния и увреждане
Самата гореща вода може да бъде опасна. Ако температурата е твърде висока, има риск от изсушаване на кожата или дори изгаряне, особено ако кожата е чувствителна.
Като цяло, ако искате да ускорите възстановяването си, трябва да почивате, да спите и да приемате течности. Настинката преминава от само себе си, а вашата задача е да помогнете на тялото да се справи със симптомите и да не го претоварвате с ненужни процедури.
Как да забързате възстановяването
Отговорът как да ускорите възстановяването след настинка, за съжаление, не е толкова прост. Няма начин да се случи светкавично. Тя може да изчезне от само себе си, но в рамките на 1-2 седмици. Всичко, което можете да направите, е да облекчите симптомите. Eто какво ще помогне:
* Пиенето на топли течности. За избягване на дехидратация, успокояване на гърлото, разреждане на слузта, улесняване на дишането. Алкохолът и кофеинът трябва да се избягват, тъй като те могат да влошат дехидратацията. По-добре е да изберете чай или пилешки бульон.
* Почивка. Тялото се нуждае от време и енергия, за да се бори с вируса, така че си дайте възможност да си починете и да спите достатъчно.
* Мед. За възрастни и деца над една година медът ще помогне за смекчаване на кашлицата и облекчаване на дразненето в гърлото. Може да се добави към чай или топла вода.
* Овлажнител за въздух. Хладният, влажен въздух помага за намаляване на сухотата в назофаринкса и улеснява дишането. Основното нещо е редовно да сменяте водата и да почиствате устройството.
* Гаргара. Солената вода помага за намаляване на възпалението и осигурява временно облекчение от възпалено гърло.
* Солени разтвори за назално напояване. Те овлажняват лигавицата и помагат за намаляване на конгестията.
* Болкоуспокояващи и антипиретици. Ако имате висока температура или болки в тялото, можете да вземете парацетамол или ибупрофен. Аспиринът не трябва да се дава на деца.
* Антихистамини. Лекарствата за алергия без рецепта могат временно да облекчат симптомите, но не ускоряват възстановяването. Важно е да се спазва дозировката и да се вземат предвид възможните странични ефекти.
Автор: Цвета Дилова