А ко не сме сигурни дали и кога ще се потопим в солените води на Средиземно море, можем поне да си създадем това морско настроение с нещо вкусно вкъщи. Лесно е, свежо е и още с първата хапка ще се пренесем на стотици километри разстояние, пишат от matekitchen.com и дават примери за добрата кухня на съседите.
Бяла риба
Продукти:
4 филета бяла риба
200 г спанак
2 домата
4 стръка пресен лук
2 стръка пресен чесън
200 г маслини каламата (каламон)
200 г сирене
1 ч.л. риган
8 с.л. зехтин
1 кутия аншоа
За маринатата:
150 мл бяло вино
3 с.л. зехтин
лимонов сок на вкус
черен пипер на вкус
Приготвяне:
Разбъркайте продуктите за маринатата и мариновайте почистените, измити и подсушени рибни филета за около половин час. Вземете по едно парче алуминиево фолио за всяко рибно филе и го намажете с малко зехтин. Върху фолиото подредете листата спанак, нарязаните на филийки домати и нарязаните на ситно лук и чесън. Сложете отгоре маринованите рибни филета, по едно филенце аншоа и кубчетата сирене. Поръсете с подправките, ригана и още малко зехтин. Отстрани подредете маслините и загънете като пакетче. Сложете пакетите в тава и печете около 20-25 минути при температура 200 градуса или докато рибата е готова. Сервирайте със зелена салата. Подхождат също картофи и зеленчуци на грил.
Мусака
Продукти:
500 г телешка кайма
400 мл прясно мляко
2 патладжана
3 домата
1 глава лук
3 скилидки чесън
30 г масло
4 с.л. олио или зехтин
1 с.л. брашно
1 ч.л. риган
1/4 ч.л. канела
сол на вкус
Приготвяне:
Нарежете патладжаните на колелца, посолете ги и ги оставете да се отцедят от горчивия сок. След това ги изплакнете със студена вода, сложете ги в намазнена тава, залейте с малко олио и печете 20 минути на 200 градуса. Нарежете лука и чесъна на ситно и ги задушете в тиган с олио. Щом омекнат, прибавете нарязаните на кубчета домати. Задушавайте докато сосът се сгъсти. След това прибавете каймата и подправете със сол, риган и канела. Пригответе белия сос. Запържете брашното в масло до златисто, разредете с прясно мляко, посолете и оставете да поври 3-4 минути. Вземете глинен гювеч (може и тава) и на дъното сложете каймата със зеленчуците. Отгоре подредете патладжаните, залейте с белия сос и печете 40-50 минути на 180 градуса. Мусаката не се сервира топла, а студена.
Патладжаните за вкусната гръцка мусака оставете с кората, защото иначе ще загубят формата си. Само ги изплакнете много добре след посоляването, за да премахнете всички горчиви нотки от тях. Те не се слагат сурови в мусаката, а трябва предварително да минат през фурната или през тигана, ако не ви притеснява, че ще станат много мазни.
Дзадзики
Продукти:
2 краставици
400 г цедено кисело мляко
200 г заквасена сметана
3-4 скилидки чесън
1/2 връзка копър
1 стрък прясна мента
2-3 с.л. зехтин
сол на вкус
Приготвяне:
Срежете краставиците по дължина и издълбайте семките. Месестата част настържете на едро ренде или нарежете на кубчета. В купа смесете цеденото мляко и заквасената сметана. Добавете сол, накълцаните копър и мента и счукания чесън. С ръка много добре изстискайте настърганата краставица и добавете и нея в купата. Разбъркайте добре и поднесете.
Млечна баница (галактобуреко)
Продукти:
1 пакет кори за баница
125 г масло
1 л прясно мляко
1 ч.ч. пшеничен грис
1 ч.ч. захар
1 яйце
За сиропа:
3 ч.ч. захар
3 ч.ч. вода
2 с.л. лимонов сок или ванилия
Приготвяне:
Първо пригответе плънката. Разбийте яйцата и захарта. Кипнете млякото и при непрекъснато бъркане на струйка добавете гриса. Щом се сгъсти, постепенно добавете разбитите със захарта яйца. Бъркайте непрекъснато до получаване на еднородна смес. Намажете тавата, в която ще печете баницата, с масло и започнете да редите корите, като част от всяка кора трябва да виси отстрани на тавата. Мажете всяка кора с масло, след това слагайте следващата върху нея и отново мажете. Така, докато наредите половината кори. Излейте върху тях плънката, след което продължете да мажете и да нареждате една върху друга останалите кори. След като наредите всички, подвийте висящите краища навътре, така че да се получи своеобразно венче. Нарежете баницата на парчета и я напръскайте със студена вода. След това я изпечете на 180 градуса за около 30 минути.
През това време пригответе сиропа, като кипнете заедно водата, захарта и лимоновия сок. Залейте горещата баница с горещ сироп и оставете за една нощ да го попие.
Специфика на гръцкото галактобуреко е, че се налива горещ сироп върху гореща баница – за разлика от баклавата, където единият компонент трябва да е студен, а другият горещ. Препоръката е да оставите баницата за една нощ да се напои добре, преди да я поднесете. Имайте предвид, че десертът дръпва всичко и не остава да тече сироп отстрани.
Хрупкави тиквички
Продукти:
1 тиквичка
4 с.л. брашно
2 с.л. царевично брашно
1 ч.л. сол
черен пипер по желание
олио за пържене
4 с.л. кисело мляко
3 стръка копър
1 скилидка чесън
Приготвяне:
Нарежете тиквичката на тънки лентички по дължина. Най-добре се получава с белачката за картофи. Прехвърлете лентичките от тиквичка в купа, в която сте сложили студена вода и една шепа лед. Сложете купата в хладилника за 10-15 минути и през това време си подгответе олиото и панировката. В малка тенджерка (която си има капак) смесете двата вида брашно и солта. Разбъркайте добре. По желание може да сложите в панировката черен пипер на вкус. Налейте обилно количество олио в дълбок тиган или тенджера и го сложете да се загрява. Извадете купата с тиквичките от хладилника. Вземете толкова лентички, колкото ще се съберат в тигана, без да го препълвате, и ги прехвърлете в тенджерката с панировката. Сложете капака и разклатете енергично, за да се покрият парчетата с брашно от всички страни. Извадете ги и ги сложете в сгорещеното олио. Пържете ги, докато придобият приятен червен загар. Извадете ги в чиния, покрита с кухненска хартия, за да се отцеди излишната мазнина. Процедирайте по този начин, докато изпържите всички тиквички. От киселото мляко, чесъна и копъра пригответе сос и поднесете хрупкавите тиквички по гръцки с него.