0

Грипът този сезон се отлага с цял месец у нас. Световната здравна организация очакваше той да атакува континента още в началото на ноември, но се оказва, че той ще ни разболява след Нова година.

Този зима се очакват новият щам „Швейцария”, както и познатите вече „Калифорния“, „Тексас“ и този на свинския грип, казва главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

По думите му „Швейцария” остава най-опасен, тъй като е сравнително нов, изолиран е през 2013 г. и хората все още нямат изграден имунитет срещу него. Освен това честите промени в генетичния състав на грипните вируси създават комбинации, срещу които дори в най-новите и


 

модерни ваксини


 

не са включени антитела. Според епидемиолозите това е основната причина, поради която понякога човек с имунизация се разболява.

Между 2000 и 3000 души всяка година у нас умират от пневмония след усложнение от грип. В повечето случаи това се дължи на закъсняло лечение, тъй като човек си е мислил, че става дума за банална кашлица, казва националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова. Независимо от тези немалки цифри по-малко от 3% от населението у нас се ваксинира, допълни тя.

Много преди нашествието на грипа обаче, увертюрата започва с истински букет от парагрипните вируси от I до III тип. Компания им правят корона, респираторно синцитиалният вирус и аденовируси. За разлика от типичния грип, който ако удари веднъж в сезона рядко повтаря, въпросните вируси могат да ни измъчват от късна есен до късна пролет.


 

Структурата им

се променя с дни, затова и срещу тях не може да бъде създадена ваксина.

Клиничната картина при всички тях е една и съща - температурата понякога се повишава стремглаво, в други не. Има хрема, гърлото е зачервено, явява се и кашлица – типичните респираторни прояви. Заболяванията обикновено не протичат тежко, но са опасни за децата под 5 години и хората над 65, страдащите от астма, хронично обструктивна белодробна болест, кардиологични и бъбречни заболявания.


Пристъпи на задух мъчат бебетата


Някои от нетипичните грипни вируси могат да причинят круп или ларинготрахеобронхит - възпаление на гръкляна, трахеята и бронхите. Гласът пресипва, гърлото е сухо и болезнено при преглъщане, явява се суха кашлица. Възпалението, което е характерно за крупа, пречи на нормалното дишане. Лаещата кашлица е много специфична и се разпознава от лекарите. Хриптенето и задухът, който може да доведе до тежък пристъп при малките деца. Болестта не бива да се подценява, нито да се пробва самолечение, защото състоянието е спешно и иска компетентна и бърза лекарска помощ.

Човек обаче може да вземе мерки, като подпомогне лечението с някои изпитани церове от народната медицина.

При лаеща кашлица може да се използва успешно лапа от синап. Семето му се смила и се смесва с пшеничено брашно в съотношение 1:5 за възрастни и 1:10 за деца. След това се разбърква с хладка вода на гъста каша и се поставя между два пласта тензух или хасе. Налага се върху гърдите за около 15-20 мин. (до зачервяване на кожата, но да се внимава да не се получат изгаряния). Помага и при грип, съпроводен с кашлица и болки в гърдите.

 

С кухненски подправки срещу вирусите

 

Най-използваните кухненски подправки могат да ликвидират възпалението, което е основна причина за редица заболявания през зимата, като се започне с баналната хрема и се стигне до цистити и бронхити, та дори и за някои автоимунни заболявания. Лютото пък определено помага при простудни заболявания и дори подпомага преборването с грипа, а чесънът и кромидът имат доказан бактерициден ефект. Те отпушват носа, очистват синусите и белите дробове.

Тефтерите на баба предлагат няколко изпитани рецепти за зимния сезон.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Черен пипер и греяно вино

Когато сме премръзнали от стоене на студ дълго време или се разболяваме и ни тресе, ще се стоплим бързо с греяно вино. Най-простият вариант – загряват се чаша-две червено вино на печката, добавят се захар или мед на вкус, наръсва се с чер пипер и се пие топло.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Люти чушки

Пресни люти чушки може да се накълцат ситно и се добавят към салата от зеле. Лют червен пипер е подходяща подправка за ястията и салатите. Пикантното засилва кръвообращението в устата и носоглътката. Подобреното кръвообращение засилва локалния имунитет на мястото, където се осъществява срещата с патогенните вируси и бактерии и така не се дава възможност за нахлуването им в тялото ни. Освен това лютите чушки са много богати на витамин С, който е известен с високата си противовирусна активност. Смлян лют пипер заедно с черния се добавя към топло и подсладено вино. Така ефектът от сгряването е двоен.

50 г пресни люти чушки се накисват в 250 мл силна ракия или 90° етилов спирт (от аптеката). След 3 седмици настойката се прецежда. При възпалено гърло се напоява памучен плат с така приготвената настойка и се поставя върху гърлото, покрива се с целофан или дебела опаковъчна хартия и се закрепва с шал.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сминдух

Немският природолечител пастор Кнайп препоръчва сминдуха като противотемпературно средство. Една чаена лъжичка от подправката ври на тих огън 5 мин. в 200 г вода. Взема се през 15 минути по 1 супена лъжица. Освен при температура сминдухът помага и при кашлица, тъй като има омекчаващо лигавиците действие.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хрян

За любителите на силни усещания едно изпитано народно средство с предпазен ефект: към 150 г ситно настърган корен от пресен хрян се добавя сокът на 2-3 лимона. От тази смес се взема 2 пъти дневно на гладно по 1/2 чаена лъжичка. Комбинацията от хрян и лимон е много ефективна при белодробни възпаления с гъсти секрети. Тя улеснява бързото изчистване на бронхите.