0

К абинет на колела сменя джипито в населени места, където няма лични лекари. Мобилни амбулатории ще посещават и населени места без постоянен медицински пункт, както и ако такъв не се посещава най-малко един път месечно за най-малко два часа от лекар. Това предвижда проект за допълнение на Закона за здравето, който е внесен от ИТН.

Прегледи

Мобилните амбулатории всъщност представляват специализирани здравни автомобили с обособена част за медицински преглед. Те ще бъдат оборудвани с цялата необходима апаратура за извършване на профилактични медицински прегледи - ЕКГ, кръвни изследвания, измерване на кръвно налягане, сатурация и др.

Екипът ще се състои от най-малко двама души. Заложено е да има поне един медицински специалист, като той може да бъде лекар, сестра или лекарски асистент, и шофьор, който също може да е и медицинско лице. За закупването на специализираните автомобили са необходими около 25 милиона еднократно.

Изпращането на такива екипи в конкретна област зависи от броя на населението там и от населените места. Предлага се още лекарите от мобилните амбулатории да могат да съхраняват лекарствени продукти по определен списък и когато в населеното място няма аптека, те да могат да продават медикаменти на пациентите.

Мотиви

„Нивото на профилактика и превенция при българските граждани е ниско. Много възрастни хора, живеещи предимно в селата, нямат достъп нито до профилактични прегледи, нито до медицинска помощ, а през последните години се наблюдава заселване на много млади семейства в по-отдалечени райони на страната ни. Мобилните екипи ще допринесат за здравето на децата в тези семейства. Посещението на мобилните амбулатории ще осигури навременна и ефективна профилактика на тези деца“, пише в мотивите към проекта.

Най-голямата полза от мобилните кабинети е, че ще има достъпни медицински прегледи за абсолютно всички граждани от всички населени места на територията на Република България, а получените данни ще послужат за изграждането на актуална здравна карта, аргументират се още вносителите.