0

М ежду 10 000 и 11 000 български граждани губят живота си ежегодно вследствие на сърдечен арест.
За това алармира професор Иво Петров в предаването "Събуди се" по NOVA. Водещият кардиолог подчерта критичната важност на първите минути след инцидента: "Вероятността за оцеляване нараства с 60-70%, ако се окаже първа помощ - кардиопулмонална ресусцитация плюс дефибрилация", посочи професор Петров.

Положително

Експертът акцентира върху изключително краткия времеви прозорец за успешна интервенция - между 3 и 5 минути. След осмата минута шансовете за спасяване стават минимални, тъй като мозъкът получава непоправими увреждания дори при възстановяване на циркулацията. В сравнение с други държави, България изостава в обучението на населението за оказване на първа помощ. Професор Петров даде за пример Испания, Италия и Япония, където подобно обучение е задължително, включително и работата с дефибрилатори. Все пак има и положително развитие в столицата. "В София вече има инсталирани дефибрилатори в някои метростанции, в 20 бензиностанции. Има инициатива за поставяне на такива и на стадиони", отбеляза професор Петров.

Двойно

„Между 4200 и 4500 души в България загиват с картината на внезапна сърдечна смърт и успеваемостта (в световен мащаб) без дефибрилация за спасяване на тези хора е между 10 и 15%“ - това казва проф. Иво Петров само преди три години – през 2022 г. Така излиза, че за това време случаите са се увеличили повече от двойно. „Начинът на живот на българина, който не е здравословен - все още ние сме една от най-пушещите нации в Европа, не си обръщаме навреме внимание както на високите нива на кръвното налягане, така и на високите нива на холестерола, така и на високите нива на кръвната захар. Заедно с обездвижването и седенето пред компютъра, без да имаме никаква адекватна физическа дейност и то още от детска възраст... Тия компютри и телефони са голям враг на сърдечносъдовото здраве! Всички тези фактори играят роля да имаме ранно развитие на сърдечносъдови заболявания и когато и хората с такова заболяване, което е в латентен период, не ходят на лекар и не се лекуват, се стига до внезапни, остри прояви на сърдечносъдовото заболяване каквито са миокардният инфаркт, белодробната емболия, аортната дисекация и мозъчният инсулт. Това са четирите най-чести причини за смърт поради болест на циркулацията“, коментира още проф. Петров