М икропластмаса e откритa за първи път във фоликуларната течност на човешки яйчници, повдигайки нов кръг от въпроси относно потенциалното въздействие на токсичните вещества върху плодовитостта на жените.
НЕОЧАКВАНА ОПАСНОСТ: Дъвките се оказаха тъпкани с микропластмаса!
Новото рецензирано изследване, публикувано в Ecotoxicology and Environmental Safety, провери за микропластмаси във фоликулната течност на 18 жени, подложени на лечение за асистирана репродуктивна терапия в клиника за безплодие в Салерно, Италия, и ги откри при 14.
Фоликуларната течност осигурява основни хранителни вещества и биохимични сигнали за развитие на яйцеклетки. Замърсяването на този процес с парчета пластмаса вероятно има последици за плодовитостта, хормоналния баланс и цялостното репродуктивно здраве, пишат авторите.
Констатациите представляват важна стъпка към разбирането как и защо микропластмасата влияе върху репродуктивното здраве на жените, но също така са „много тревожни“, каза Луиджи Монтано, изследовател в Римския университет и водещ автор на изследването.
„Това откритие трябва да послужи като важен предупредителен сигнал за инвазивността на тези възникващи замърсители в женската репродуктивна система“, се казва в проучването.
От върха на връх Еверест до дъното на Марианската падина, микропластмаси и по-малки нанопластмаси са открити в цялата среда. Смята се, че храната е основен път на експозиция: последните проучвания ги откриват във всички тествани месни и производствени продукти.