Н яма да се изграждат ветрогенератори в Черно море. За това били уверени представителите на рибарския и туристически бранш на среща в Министерството на земеделието и храните. Въглищните ни централи няма да бъдат ограничавани и спирани да работят, е договорено с Европейската комисия, съобщи министърът на  енергетиката Жечо Станков на регионална конференция за корпоративно снабдяване с възобновяема енергия в Югоизточна Европа - RE-Source SЕЕ 2025.

Обещание

„...За първи път получаваме толкова ясен и категоричен отговор от държавата, че такова нещо няма да се случи“, заяви Емил Милев, председател на рибарското сдружение „Черноморски изгрев“. Тревогата за изграждане на офшорни ветропаркове бе предизвикана от приети промени в Закона за ВЕИ. Представителите на бранша са получили уверения от министрите на енергетиката и туризма, че в момента България няма планове, цели или подготвени проекти за изграждане на ветрогенератори в Черно море.

Договорено

Въглищните централи ще продължат да работят, няма да бъдат ограничавани или спирани, е договорено с Еврокомисията, съобщи още енергийният министър Жечо Станков. Той обясни, че ангажиментът „за 40% намаляване на емисиите от енергийния сектор бил единствен в Европа и вече е предоговорен“. Няма да има орган, който да спира централите. На енергийна конференция в София е съобщено, че Държавната въглищна централа „Марица-изток 2“ планира да изгради голяма фотоволтаична централа на част от терените си. Идейният проект е публикуван в Регистъра на обществените поръчки. Оферти за изграждането й се подавали до 23 април. Проектът цели намаляване на разходите за ток, ограничаване на вредните емисии, задоволяване на собственото потребление и генериране на ток за продажба на свободния пазар. Към фотоцентралата ще бъде присъединена система за съхранение на електроенергия чрез акумулаторно батерийно стопанство (BESS) 10 мвт/25мвтч. Общата площ на терените е около 1100 дка, разделена в 5 терена (най-големите са 426 и 401 дка).

Проекти

Националната електрическа компания (НЕК), Българският енергиен холдинг (БЕХ) и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) разработват четири нови проекта за помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) в България, съобщи председателят на ЕСО Ангелин Цачев. Те са ПАВЕЦ на ВЕЦ „Въча“, две нови централи на яз. „Доспат“ и една на яз. „Батак“. Общият капацитет от над 60 000 мвтч е колкото половината от годишното потребление на страната. Новите ПАВЕЦ проекти ще бъдат завършени до 7-10 години, когато фабричните батерии започнат да излизат от експлоатация.