0

Б ългарите са една от основните групи купувачи на имоти в Северна Гърция и допринасят съществено за скока на цените в района, показа проучване на „Телеграф“.

Най-атрактивни са съответно и най-близките до границата ни курорти - около Кавала, Офринио, Аспровалта и, разбира, се черешката на тортата, Халкидики.

Ръстът на цените през последните години е главоломен, като според данни на брокери и агенции скокът от 2017 г. насам е 85%, като в някои райони са дори вече повече от двойно по-скъпи. „Телеграф“ разговаря с Мария Ангелова, брокер в района на Офринио и Аспровалта. Според нея една от причините за ръста на цените са наши сънародници, които не се пазарят, когато си харесат имота, който търсят. Местните виждат тази тенденция и надуват цената още.

Изчерпване

Другата причина за поскъпването е рязкото излизане от ковид кризата и голямото затваряне преди пет години. Тогава повечето гърци в района са заключили къщите си, туризмът се е сринал и много хора са били склонни дори да подаряват имотите си. Тогава са направени и най-златните сделки. Имало е дори оферти за цял декар в регулация за смешните 5000 евро. Това обаче е минало. Само две-три години по-късно започва стремителният скок и както казват местните: „Дори и дядовците се събудиха“ и продават скъпо. В момента цената на парцел за строителство не пада под 150-200 евро на квадрат, а наличните се изчерпват и вече почти няма.

Поскъпване

Цените на жилищната площ пък започват от около 2000-2500 евро на кв. м и могат да достигнат до над 3000. Строителството е голямо, но търсенето е още по-голямо. Има собственици, които са забавили продажбите, за да изчакат още по-голям скок на цените. Вили, които са стрували 250 000, вече се продават за 400 000 евро и нагоре. Все още обаче се намират и някои по-изгодни оферти, но те са рядкост и са предимно в периферията на интереса. Има и нова пазарна ниша, която задоволява новопоявилата се мода с караваните. Търсят се малки парцели, които са на изгодна цена, като клиентите си поставят подвижна каравана. Спестяват се разходи за строителство и куп разрешителни, разказва Ангелова.

Нормално

Според други брокери обаче тенденцията на поскъпване е нормална и тя е показател за стабилност, както и резултат от вдигане на стандарта и инфлационни процеси. Освен това ваканционният имот е лукс, а не необходимост, и това струва пари. Примамливо е и обстоятелството, че тези имоти носят и добра доходност при добро менажиране.

В 70% от случаите нашенците купуват апартаментче или малка къща. Останалите обаче търсят сериозен имот, казва Христо Христов от Кавала. Според него всяка покупка си заслужава, защото цените ще вървят нагоре.

Рискове

Често купувачите попадат на проблемни имоти. Парцели с ограничения за строителството, забрани или такива, на които предстоят регулации, свързани с нови градоустройствени планове. Такъв е случаят в Аспровалта, където има нов план, но той предстои да бъде приложен в следващите години. Друга практика е покупката на имот с предварителен договор, както и дългите процедури по приключването на сделките.  Специалистите препоръчват задължително да наемате адвокат, за да не бъдете неприятно изненадани. Особеност е и изискването за разрешение, дори когато се правят ремонти.

Комшиите

Освен нашенци в района силни купувачи са румънци, сърби и македонци. Те обаче не са толкова щедри и не са склонни да хвърлят големи пари. В повечето случаи се пазарят и търсят най-изгодната цена. Румънците като цяло не купуват много заради по-голямото разстояние. Македонците и сърбите обаче са активни клиенти. Те са ориентирани към по-ниския ценови клас и търсят нещо до 50-100 хиляди. Такива предложения обаче са все по-малко.

На Миконос не познават парите

Колкото и да е скъпо в Северна Гърция, нищо не може да се сравни с перлата на Цикладите Миконос. Островът на ветровете е еталон за скъпотия и там се стича целият световен елит, а напоследък е и арена на скандали, свързани с презастрояването. Там цените и търсенето са толкова високи, че когато се появи магазин под наем, ако изобщо се появи, за него се кандидатират десетки мераклии въпреки космическия наем. Така се е появила нова практика с т.нар. „въздушен наем“ или специална допълнителна такса за този, който много иска имота. Той плаща еднократно между 300 и 500 хиляди евро извън уговорената цена, за да изпревари другите и да се класира като наемател.