0

О сигурителният доход на държавните служители, следователите, съдиите и прокурорите, чиято вноска се плаща за сметка на държавата, е с над 900 лева по-висок от този на редовите служители и работници в частния сектор, които пълнят осигурителните фондове.

Доходът на полицаите и военните, чиито вноски също са за сметка на бюджета, пък надвишава този в частния сектор с близо 760 лева. При учителите тази разлика е над 850 лева в тяхна полза, показват данните на Националния осигурителен институт.

Осигурителният доход е сумата, върху която се начисляват осигурителните вноски. Все още е често срещана практика работещите в частния сектор да се осигуряват на минимална заплата или близка до нея, пък да вземат допълнително пари в плик. По този начин работодателите спестяват пари от осигуровките, които са за тяхна сметка, освен това се изкривява картината за това какви са реалните заплати в частните фирми.

Средно

Данните на НОИ показват, че през миналата година средномесечният осигурителен доход е бил 1655,50 лева. Номинално той е нараснал с 14,5% спрямо 2023 г. Реалният ръст, като се приспадне инфлацията, е с 11,6%. Средномесечният осигурителен доход и инфлацията влизат във формулата за определяне на процента, с който ще се индексират пенсиите от юли. Както „Телеграф“ вече писа, при спазване на Швейцарското правило парите на възрастните хора ще се вдигнат с 8,5%.

Средномесечният осигурителен доход за 2024 г. на лицата, заети в сектор „Отбрана и сигурност“, е 2438,86 лева. Това е с 11,4% повече в сравнение с 2023 г. За държавните служители, следователите, съдиите и прокурорите сумата възлиза на 2581,64 лева. Ръстът е с 12,5% на годишна база.

В същото време хората, работещи при условията на масовата трета категория труд и при които осигурителната вноска се поделя между тях и работодателя, са се осигурявали на средно 1680,45 лева. Ръстът на техния осигурителен доход на годишна база е с 14,1%. Работещите първа и втора категория труд пък са се осигурявали върху средно 1946,56 лева, а при тях увеличението е с 13,1%.

Учители

Осигурителният доход на учителите за 2024 г. е бил средно 2535,06 лева или с 14,6% по-висок от 2023 г. В резултат на провежданата през последните години политика по доходите на педагогическите специалисти техният средномесечен осигурителен доход е с 53,1% по-висок от средното ниво за страната.

От НОИ отчитат, че ръстът на осигурителния доход се дължи на фактори като ръст на минималната заплата, на максималния осигурителен доход, увеличение на служителите в бюджетния сектор и на учителите и др.