П о 80 лева за кило турски череши пуснаха по родните пазари. Продават ги в чаши по 100 грама за 8 лева. Това разкри пред „Телеграф“ Коста Петров, председател на Сдружението "Българска праскова" в Сливен, пред „Телеграф“.
Първите оранжерийни череши, родно производство в сливенското село Самуилово узряха и ще се продават по 50 лева за килограм на едро, каза Петров.
СЛАДОСТТА ИМ ГОРЧИ НА ДЖОБА: Черешите станаха златни!
Той посочи, че оранжерията не е негова, а на друг производител, и допълни, че за четвърта поредна година дръвчетата, отглеждани на закрито и с отопление, дават плод. Със сигурност този метод е по-скъп, но рискът от природни катаклизми е малък, посочи Петров.
Разход
За отглеждането на реколтата производителят е отоплявал оранжерията през студените априлски дни, което му е струвало много повече от разходите за миналата година, когато пролетта е била по-топла.
Тогава брането на плодовете започна на 26 април и килото струваше 32 лева. Размерът на градината на закрито е 3 декара. Освен в село Самуилово има такива оранжерии на още няколко места, допълни Петров.
Той посочи, че много от градинарите се насочват към този метод за отглеждане на плодни дръвчета, като се очаква да търсят възможности за финансиране по европейските програми.
На пазара
Череши по 60 лв. килото се появиха на Кооперативния пазар във Велико Търново. Тъй като за повечето клиенти цената звучи шокиращо, продавачът допълнително е написал и цената за малка пластмасова чашка – 100 грама череши, която се продава за 6 лв., съобщи "Янтра днес".
Любопитното е, че през 2024 г., отново на 28 април, цената на първите череши на пазара във Велико Търново е била 40 лв. А през 2023 г. те са се харчели между 30 и 35 лв. килото. През последните години първите череши традиционно идват от Франция, където се отглеждат в парници и при специални условия. Това е причината и за тяхната бутикова цена.
УНИЩОЖЕНИ СА 80% ОТ ПЛОДОВЕТЕ: Резкият студ съсипа Сливенско!
Заради нея тези череши са известни още и като „Ферарито” сред доставчиците и търговците. Петров коментира още, че плод от открити площи се очаква да започне да се бере след 15 май.
Студовете през април обаче съсипаха цвета на голяма част от дръвчетата и се очаква реколтата да е малка. Въпреки това едва ли цените ще се повишат значително, защото има много вносни.
