К анада и Европейският съюз подписаха пакт за отбрана и сигурност, като трансатлантическите партньори се стремят да се справят по-добре с Русия, предаде АФП.

Споразумението беше обявено след среща на върха в Брюксел между канадския премиер Марк Карни и лидерите на ЕС Урсула фон дер Лайен и Антонио Коста.

Макар НАТО да остава основният стълб на нашата колективна отбрана, това партньорство ще ни позволи да укрепим готовността си, да инвестираме повече и по-разумно“, заяви Коста, който оглавява Европейския съвет, представляващ държавите членки на ЕС, на пресконференция.

Пактът има за цел да привлече канадската отбранителна промишленост по-близо до европейските усилия за обновяване на вътрешната промишлена база. Той отваря вратата за Отава да се присъедини към общите обществени поръчки по неотдавна одобрена програма за заеми в размер на 150 милиарда евро, подкрепена от централния бюджет на ЕС за стимулиране на превъоръжаването.

Освен това проправя пътя за канадските отбранителни фирми да се включат в схемата, въпреки че това изисква подписването на отделно споразумение.

ЕС обяви, че пактът ще задълбочи сътрудничеството в области като управлението на кризи, сътрудничество в отбранителната промишленост, хибридни заплахи и военна мобилност.

Великобритания подписа подобно партньорство в областта на отбраната през май, а Австралия и ЕС съобщиха, че са започнали преговори за друго такова миналата седмица.

Подписването се осъществява в навечерието на срещата на върха на НАТО, на която съюзниците, сред които Канада и 23 от 27-те държави членки на ЕС, трябва да одобрят увеличение на целта за разходите за отбрана до 5% от БВП.

Този ангажимент се счита за ключов както за задоволяване на Тръмп, който заплаши да не защитава съюзниците, които харчат твърде малко, така и за подпомагане на НАТО в изграждането на силите, необходими за възпиране на Русия.

Карни каза, че споразумението с ЕС ще помогне на Канада „да изпълни по-бързо и по-ефективно новите изисквания за способности“.

„В момент на международна нестабилност Канада се стреми да разнообрази и укрепи международните си партньорства. Ние се обръщаме преди всичко към най-надеждните си съюзници, които споделят нашите ценности за демокрация, свобода и суверенитет“, добави той.

Отава, която все още не е постигнала настоящата цел на НАТО от 2% и е изразходвала 1,4 % от БВП за отбрана през 2024 г., купува голяма част от военното си оборудване от Съединените щати. Но отношенията се влошиха под управлението на Тръмп, който многократно призова Канада да стане 51-вата държава на САЩ и наложи мита върху износа ѝ.

ЕС е вторият по големина търговски партньор на Канада. Двустранната търговия със стоки възлиза на 75,6 млрд. евро през 2024 г., което е с 64% повече от 2017 г., когато временно влезе в сила споразумение за свободна търговия.

*Източник: NOVA