С дружението за модерна търговия (СМТ) смята, че проектът на Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни, изготвен от ресорното министерство, не подобрява функционирането на веригата, а напротив – подменя принципите на пазарна икономика с държавна регулация на всеки аспект от отношенията между субектите по веригата на доставки на земеделски продукти и храни.
За това бият тревога от браншовата организация, адресирано до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов и председателя на Комисията по земеделие, храни и гори Цвета Караянчева, съобщава БТА.
Обосновка
Свободата на договаряне се подменя с контролирани от държавата търговски условия, които облагодетелстват производителите (продавачи) на земеделски продукти и храни и съответно ощетяват останалите участници във веригата на доставки – купувачите, преработвателите и търговците, а в крайна сметка и потребителите, пише още в становището.
Според СМТ законопроектът цели да определя едностранно асортимента от стоки в магазините, цените, на които продават всички субекти по веригата на доставка, и лимит на промоциите на продукти към крайни клиенти.
В становището се изтъква, че предложените промени показват неразбиране на технологията на работа на търговските вериги. С тях се забраняват действащи успешни бизнес модели, които оптимизират дейността, намаляват разходите и гарантират добър контрол, за да се постигнат по-ниски цени и високо качество на храните за потребителите.
Вместо да стимулира българското производство, проектът ще го направи по-неконкурентоспособно, ще ограничи избора и ще вдигне цените на храните за потребителите. Ще спечели единствено сивият сектор за сметка на коректните данъкоплатци, пишат от СМТ.
Намеса
„Становището ни е, че е необходимо цялостно преосмисляне на законопроекта поради предвидената безпрецедентна държавна намеса в търговията с храни, която ще навреди на пазара.
При всяко положение държавната намеса би довела до увеличаване на разходите за правене на бизнес и допълнителен риск при работа с български производители, което ще намали тяхната конкурентоспособност противно на преследваните цели.
На следващо място допълнителните разходи ще поставят под натиск цените на българската земеделска продукция, което може да даде тласък на инфлационни процеси в период, в който потребителите са особено чувствителни, а България е на крачка пред влизане в еврозоната.
На този етап законопроектът не адресира по никакъв начин тези рискове и дори не ги остойностява“, заявяват от СМТ.