Н ай-малко с 30% по-скъпо от ранното записване през януари излиза българското море, ако запазваме почивката Last minute, или „в последна минута“. Така например една седмица за двама в тризвезден хотел със закуска и вечеря в топ курорта „Албена“, запазена през януари, излиза 1400 лв., докато в предложение Last minute за „Албена“ със същите условия в момента върви около 1600 лв., установи проверка на „Телеграф“ при преглед на офертите в туристическите търсачки в интернет. За същия курорт пак в предложението „последна минута“ за двама души олинклузив в четири звезди цените минават и 4500 лв., обратно на разбирането в туризма, че при този вид оферти услугата драстично трябва да падне.
Промоция
Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма, коментира пред „Телеграф“, че практически в България хотелски резервации Last minute не се правят. Офертите, които се продават в търсачките в интернет от наши хотели, маркирани като „последна минута“, са най-обикновени промоции, особено когато става дума за намаления, които ще се случат след един, два или три месеца.
Плаж Смокиня край Созопол
Той даде пример с Испания, където след 22 ч. хотели, които имат незаети стаи, свалят цената до 90% само и само да не са на загуба. „Заставаш пред хотела, чакаш да мине 22 ч. и тогава на рецепцията ти казват: Да, имаме свободна стая, която поради извънредната ситуация се предлага многократно по-евтино. Аз самият съм се възползвал от този тип услуга в Испания“, сподели той.
Самолет
Според него типичния Last minute можеш да изживееш на летище, където стоиш, следиш таблото и гледаш кога ще се появи надписът Last minute. „Тогава, понеже авиокомпаниите, особено когато става дума за чартърни полети, имат незаети места и искат да се освободят от тях, свалят драстично цените на билетите. Така до Тенерифе може да стигнеш вместо за 300 евро за 20“, обясни той. От този тип оферти обаче се възползват предимно свободни хора, които решават, че трябва да заминат някъде, и най-често нямат семейни ангажименти. Или просто късметлии, за които има щастливо стечение на обстоятелствата, че в определения момент има свободни места почти без пари за дестинацията, за която възнамеряват да летят.
Нашенецът
„Разбирането на българина за Last minute e на Нова година да реши да отиде на ресторант или на Гергьовден вместо на вилата да отпраши при приятели в Родопите. Като цяло ние не сме свикнали да планираме така, както го правят англичани и германци“, пошегува се с народопсихологията на българина Румен Драганов. Той допълни, че още при ранните записвания 35% от местата на морето са запазени от германци и англичани за това лято и около 4% от българи. По принцип ранните записвания са с около 20-30% по-евтини, но повечето от хората ги практикуват, за да организират почивката си, не толкова заради цените според Драганов. В България такива резервации правят родителите на млади семейства, които живеят в чужбина и които са зависими от датите си за отпуск. Те не се интересуват толкова от това – дали е по-евтино, а от свободните дати.
Плавно
Обратно на разбирането за ранни записвания, за които класическото разбиране в туризма е, че приключват до март всяка година, в момента всякакви търсачки предлагат „ранни записвания“ за края на май, юни, юли и дори август. Изследвайки офертите, всеки би могъл да открие цени по джоба си за родното море. Така например четиризвезден лукс в Созопол, Слънчев бряг и Златни пясъци на база „олинклузив“ от понеделник до петък, с басейни, шезлонги и чадъри, а понякога и включени спа процедури, за юни може да излезе 50 лв. на човек. В следващите периоди същите хотели вдигат цените постепенно, като през август офертата вече стига 70-80 лв. на човек в двойна стая. Има и такива, които, за да привлекат в момента клиенти, обещават безплатно престой на деца, ненавършили 13 г. Според Румен Драганов обаче и тези резервации могат да се считат за ранни, след като става дума за отлагане във времето с два или три месеца.
Ваучери
Прави впечатление, че хотелите постъпват напълно безмилостно към хората, които решават да отидат на море без партньор, особено ако осигуряват почивката си, като си купуват ваучери предварително. Въпреки че по света е прието в такива случаи да се плати пребиваването на 70%, българските хотели в 90% от случаите изискват два ваучера от един клиент. Така вместо 70 лв. на вечер човекът е принуден да плати 140 лв., независимо че нито ще изяде две закуски, нито ще изконсумира две вечери, още по-малко ще използва вода за къпане като за двама души, освен ако не пусне душа в банята да тече колкото за две къпания, без да го спира.
Мавриций за 2 бона вместо за 5
Почивка до зашеметяващо красивия остров Мавриций в Индийския океан може при късмет да излезе вместо 5 бона наполовина. Такива предложения се появяват понякога от туроператори, които обслужват далечни и екзотични дестинации. Обичайно те правят групи в социалните мрежи Фейсбук, Вайбър, Месинджър за любителите на пътешествията, които могат да се намерят с ключовата дума Last minute. Техните последователи следят непрекъснато съобщенията, които се публикуват, и така много често излизат късметлийски оферти, чрез които можеш да отидеш до Мексико, до Куба за малко повече от 2 бона с пълен пансион за по десетина дни. Една седмица в Италия със самолет, нощувки и изхранване на база закуска и вечеря излизаше около 500 лв.
