0

А налитични модели, наречени цифрови близнаци, ще помогнат да се отпуши трафикът на София и ще усъвършенства транспортната схема на града. С тях ще се разработват различни сценарии, свързани с мобилността в контекста на „умния“ град. Проектът, по който столицата ни ще се включи заедно с още 31 града в ЕС, е по програма „Хоризонт Европа“.

Зона 30

В рамките на проекта Столична община предвижда да проучи възможностите за разширяване на „Зона 30“ в най-големите градски квартали. Данните от дигиталния модел и анализът им ще посочат къде е необходима зоната за успокояване на скоростта в града. Първата такава зона вече работи в карето между булевардите "Пенчо Славейков", "Прага", "Генерал Скобелев" и "Витоша", но тя ще се въведе и на други места. Идеята на симулациите е не само да се определят най-ефективните политики за градска мобилност, но те да допълват и усилията за по-чиста градска среда. „Цифровизацията на градското транспортно обслужване ще модернизира мобилността в София като цяло“, коментира зам.-кметът по транспорт Кристиян Кръстев по време на представянето на проекта в общинската транспортна комисия. „Дигиталният близнак ще бъде черешката на тортата на дигиталната трансформация. Благодарение на него ще можем да правим симулация на планове преди изпълнението им, разкривайки проблемите, преди те да станат реалност“, коментира за „Телеграф“ зам.-кметът по дигитализация Генчо Керезов.

Теми

София ще се включи в проекта като град - последовател в три теми – пътна безопасност, обществена безопасност и приобщаващ градски дизайн. След одобрение столицата ще работи и по другите три - динамично разпределение на общественото пространство, обществено здраве и приобщаващо достъпно пътуване. В десет зони, така наречените живи лаборатории ще се направи преоценка на пътищата, като се събират данни не само от трафика, но и от пешеходното и велосипедното движение. Ще се тестват различните видове транспорт спрямо местната нужда от пътуване.