0

С лед изборите трябва да започне дебатът за промяна на определяне на механизма за повишаването на пенсиите в България. Има предложения за увеличаване на процентите по т.нар. швейцарското правило, като едно от тях стига да се залагат 100% на база на ръста на средния осигурителен доход и инфлацията в страната. Това каза пред „Телеграф“ бившият социален министър и зам.-председател на ПГ на ГЕРБ Деница Сачева.

Деница Сачева

 Деница Сачева
БГНЕС

Според нея, ако това не се случи, предстоят сътресения в пенсионната система и недоволства, които ще наложат пожарите да се гасят на момента. Повод за коментара стана публикуваната от финансовото министерство Конвергентна програма на Република България 2024 – 2027 г,, от която става ясно, че до 2027 г. доходите на пенсионерите ще нарастват с по-малък процент, отколкото досега.

Прогнози

От прогнозата става ясно, че за 2025 г. пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., както и пенсиите, несвързани с трудова дейност, е предвидено да се осъвременят от 1 юли 2025 г. с 6,6% по така нареченото швейцарско правило. От 1 юли 2026 г. пък се залага увеличението да е с 4,6%, а през 2027 г. с едва 3,8 на сто. За сравнение, през тази година е планирано повишение на пенсиите с 11% от 1 юли, като минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст се повиши от 523,04 на 580,57 лв., което представлява увеличение с 57,71 лв.

Експертът

Сачева заяви, че очакват анализа на Икономическия и социален съвет (ИСС) на пенсионната система и на съществуващия модел. „Вече има ясно заявена политическа воля от абсолютно всички политически партии за това този модел да бъде развиван и надграждан“, посочи тя и добави, че има доста визии за това как да се промени швейцарското правило и как да се повишат приходите в пенсионната система. Тя посочи, че това трябва да стане до края на тази година, а не да се чака проблемът да назрее и да трябва да се гасят пожари на момента. „За мен като политик процентите от прогнозата не са удовлетворителни. Ако няма промяна и се прилага настоящият модел, ние ще имаме социално напрежение и проблеми след 2-3 години“, коментира Сачева и добави, че не трябва да допускаме да бъде разбит пенсионният модел, оставяйки проблемите да назряват и да се решават на момента. „Когато говорим за социална политика, смятам, че темите трябва да са пазарът на труда и усъвършенстването на пенсионния осигурителен модел. Всичко друго по темата социална политика е отдалечаване на обществото от двата най-невралгични проблема“, заяви тя и подчерта, че статичната прогноза на МФ не е политическото решение на цъкащата бомба.