0

П роверка на ГЕРБ-СДС е установила, че огромни количества РДФ гориво, произведено от завода за отпадъци на София, се заравят в депо „Садината“ вместо да се изгарят в циментовите заводи. От партията излязоха с писмена позиция по темата.

„Това е резултатът от 5-месечното управление на новото ръководство на общинското предприятие за третиране на отпадъците в лицето на Николай Савов, назначен лично от кмета Васил Терзиев за директор на 29 ноември миналата година", се казва в позиция на партията. 

Инспекцията беше инициирана от общинските съветници от ГЕРБ-СДС Лорита Радева, Анна Стойкова, Георги Георгиев и Антон Хекимян. На място присъстваха и представители на екипа на Васил Терзиев - заместник-кметът по екология Надежда Бобчева и съветници от управляващата коалиция ПП-ДБ-Спаси София.

„С видео и снимки документирахме заравянето. Шефът на завода изрично призна, без притеснения, в отговор на мой въпрос какво виждаме. Така, от една страна, се харчат хиляди левове за производство на РДФ, който се заравя в земята, вместо да се изгаря, а от друга - депото се запълва на много по-бързи обороти. Всички материали ще предадем на РИОСВ. Директорът на завода г-н Савов заяви, че депонират РДФ, за да не се трупа. Отговор на въпроса ни защо за 4 месеца няма стартирала процедура за оползотворяване на РДФ в циментовите заводи, няма“, заяви Георги Георгиев зам.-председател на Столичния общински съвет от ГЕРБ-СДС.

При проверката се установило още, че сепарирането на рециклируеми материали от завода е намалено в пъти.

„В момента по 8 човека на две смени отделят рециклируемите материали от 1100 т отпадък, който постъпва за денонощие. Това означава, че един човек преработва 70 хил. отпадък. Това, освен безумие, е и потенциална безстопанственост в особено големи размери. По този начин Столична община губи десетки тонове хартия и пластмаса, които заравя, вместо да отделя и продава“, обясни Георгиев.

„До миналата година ръчното сепариране на рециклируемите материали се е извършвало от поне 30-33 служители на смяна и общо 70 на денонощие", заяви Лорита Радева.

„Бункерите за приемане на битовите отпадъци са пълни на 70%, което никога досега не се е случвало. Това е причината и десетки сметоизвозващи камиони да стоят часове на опашки, за да могат да разтоварят", коментира председателят на групата Антон Хекимян.

По-късно кметът на София Васил Терзиев и директорът на предприятието Николай Савов отрекоха тези твърдения.

„Това не е вярно. Единственият договор, който ни беше оставен в наследство, се изпълнява. Реално количествата РДФ гориво, които се произвеждат, са много повече. Имаше сключен договор с друг циментов завод, но е прекратен. В момента върви процедура и седемте фирми, които проявиха интерес да им предоставяме гориво, трябваше да се обединят, че качеството отговаря на техните изисквания. Нямаме алтернатива къде да го съхраняваме и трябва по някакъв начин да бъде оползотворено”, поясни Савов.

„От началото на мандата ни темата за боклука присъства нонстоп. От една страна ние извадихме факти, направихме посещение в завода, разказахме за проблемите. През цялото друго време сме обвинявани, че фактите не са такива, че нещата не се правели, както трябва. Наше проучване показа, че капацитетът на депото ще се изчерпи след 20-28 месеца”, поясни Терзиев. И информира, че ще увеличи броя на хората, които се занимават с процеса по рециклиране от 16 на 40, като ще се удвои процентът на преработените отпадъци.

„Друго, което обещахме, и то стана е, че ще подобрим качеството на РДФ-а, който беше мокър и заводите не искаха да горят. Това вече е решено и до края на годината количеството депониран отпадък ще бъде под 10%", увери той и допълни, че е в ход процес за пускане на процедура и сключване на договори.

След пресконференцията на Васил Терзиев и Николай Савов, от ГЕРБ-СДС коментираха темата за втори път: „На брифинга колегите не отрекоха, че готово РДФ гориво се заравя в депото. Това е огромен екологичен проблем, защото предприятието ще се запълни. Трябва да има десетки работници, които да отделят от поточните линии различните подлежащи на рециклиране материали. Сега имат между 6 до 8 души на смяна. Вчера видяхме с очите си, че това не се случва”, поясни Георги Георгиев, писа NOVA.