П ак готвят тест на системата за ранно предупреждение, известна като BG-Alert.
Известно е, че по една или друга причина, досегашните опити не бяха особено успешни. За това отговорните власти обвиниха телефоните на хората, че не били настроени, както трябва за такива съобщения. Това пък от своя страна предизвика лавина от подигравки от страна на гражданите.
Поредният тест се предвижда да бъде направен през месец април.
НЕ СТАНА РАБОТАТА: BG-Alert не сработи при всички!
БЕЗ ПАНИКА: Изпращат спешни съобщения на телефона ни!
ТУКА ИМА, ТУКА НЯМА: 98% получили съобщението на BG-Alert!
ВНИМАНИЕ: Отложиха тестването на сирените и системата BG-Alert!
„Системата за разпространение на електронни съобщения за предупреждение на населението в случаи на опасни събития BG-Alert предстои да бъде тествана през април”, каза в предаването на NOVANews „Денят на живо” с Наделина Анева директорът на ГД ПБЗН гл. комисар Александър Джартов.
По думите му земетресенията са непредсказуеми и ние винаги трябва да сме готови: „Случват се почти всеки ден земетресения в Гърция и Румъния, но те почти не се усещат у нас”, категоричен беше той.
=
Към настоящия момент няма непосредствен риск за България. Всеки ден получаваме информация от ЕК за всички бедствия, което се случват по света. През последните два дни няма обезпокояваща информация за трусовете в Санторини”, коментира Джартов.
СТАВА СТРШНО: Извънредно положение при съседите!
ДРАМА В ТУРЦИЯ: Морето се оттегля на 300 метра, лъсват нови острови! (СНИМКИ+ВИДЕО)
По думите му преди години успели да направят профил на рискове като пандемии, пожари, наводнения и земетресения. Били оценени 14 риска и изработени 27 плана за действие.
„Важно е, когато се случат тежки бедствия, всички институции да работят синхронизирано заедно. Предстои да бъде разработена стратегия за готовност при бедствие на ЕС и тя е част от всички усилия, които държавите полагат. Когато говорим за бедствия, цялото общество трябва да участва. Трябва да се оценят всички рискове. Гражданите са важен елемент, защото те са на място и на практика са първите реагиращи и засегнати”, подчерта директорът на ГД ПБЗН.
„За пандемия актуализираме плановете на база на данни. Те се обработват за всички случаи и се визуализират. Ние сме в земетръсен район, който не е с най-голям риск, но не бива да бъде подценяван. България през годините е ставала жертва на тежки земетресения”, посочи той.
По думите му е изключително важно хората да са подготвени. Той подчерта, че е важно да имат така наречената „раница за бедствия”, в която да има вода, леки дрехи, завивки, да има портативно радио с батерии, външна батерия и неща за първа необходимост.” Концепцията е гражданите поне три дни да могат да издържат без да бъдат подпомогнати от държавните органи”, заяви Джартов.