0

П о свечеряване Бургас почерня от полиция. Има голямо струпване на хора на плажа, медицински екипи и спасители са на място.

Суматохата обаче не е заради престъпление, а заради традиционния у нас "Джулай Морнинг".

Стотици хора ще посрещнат изгрева в първото юлско утро с голям концерт на централния плаж в Бургас, както го правим всяка година.

Програмата за Джулай морнинг вече започна и ще продължи до сутринта. Откритата сцена за концерта е разположена до морския бряг, информира БНТ.

Джулай

Джулай (на английски: July – юли), или Джулай Морнинг (July Morning – Юлско утро), е традиция в България, свързана с хипи движението, за посрещане на изгрева на 1 юли. Символичното посрещане на първото слънце за юли е осмисляно като посрещане на ново начало и очакване на по-добро бъдеще от участниците. В по-широк смисъл това е просто начало на лятото.

Името на празника се свързва с известната песен July Morning на английската рок-група „Юрая Хийп“ от 1971 г. На всеки 30 юни срещу 1 юли много хора се събират по българското Черноморие, за да посрещнат заедно изгрева на Слънцето. Ритуалът е вдъхновен от текста на песента.

Въпреки че обичаят е повлиян от световното хипи движение от 1960-те и 1970-те години, той продължава да съществува в България.

Джулаят е самобитен за България поради естеството на неговото възникване, като не се наблюдава в други страни в Европа и по света.

Възниква като хипи празник във Варна през 1985 г. (според други източници 1980 г., когато за пръв път група младежи с китари се събират на вълнолома, свирят, пеят и посрещат първото юлско слънце. Продължават да го правят всяка следваща година. По-късно през годините празнуването се премества в село Варвара, община Царево До момента продължава да се празнува всяка година. През периода 2007 – 2015 г. се отбелязва с участието на Джон Лоутън, на най-източния бряг – скалите при село Камен бряг, където Слънцето първо огрява България.

Твърди се, че е възникнал като протест срещу комунистическата власт, изразен в значението и внушението на едноименната песен на „Юрая Хийп“. След падането на комунистическия режим в страната празникът продължава да съществува, но липсата на първоизточника за протест променя с времето основната идея на първото хипи движение в България.