0

З аради това, че няма промяна в Закона за здравето болен ученик от COVID-19 трябва да бъде карантиниран за седем дни, както и за пет дни съучениците му от класа. Това е писмото, което е разпратено до директорите на училищата на 16 октомври, съобщиха от Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ). 

Организацията изрежда и проблемите, които се пораждат, защото няма промяна в Закона за здравето - за родителите, остават в дома си, за да гледат децата си до 14-годишна възраст; за училищата - извършват при възможност дистанционно обучение; за учениците - по-некачествен учебен процес в дистанционен формат; за учителите - преподаване в хибридна среда.

Можеше да бъде много по-адекватно, но ще спазваме разпоредбите на закона, казва председателят на СРСНПБ. Повишената грипна и COVID-19 заболеваемост не трябва да води до карантиниране на класове и училища. Спешно трябва да се промени Законът за здравето и наредбите по прилагането му. В противен случай директорите на училища са длъжни да карантинират класове и да се премине на онлайн обучение, дори и при един болен ученик в контакт с класа, смятат от СРСНПБ.

Оттам твърдят, че ако директорите не го направят, нарушават законодателството и подлежат на сериозни административни и финансови санкции. 

Министерството на здравеопазването (МЗ) и Министерството на образованието и науката (МОН) спешно, до дни, е необходимо да излязат с конкретна и ясна, еднозначна позиция регламент. С подписи на двамата министри, ако не е възможна толкова бърза законова промяна, казват още от организацията.

Изискването за поставяне под карантина на болен от COVID-19 и контактните му лица не е отменено. Карантината за болен от COVID-19 е седем дни, а за контактните му лица е пет дни, съобщиха за БТА от здравното министерство.

През юли Министерството на здравеопазването предложи да отпадне карантината за болни и контактни на тях, като предложението беше посочено в проекта за промени на Закона за здравето. Предложението все още не е гласувано в Народното събрание.