0

К омисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва кандидатите за омбудсман на Република България в четвъртък. Те са шестима, съобщи NOVA.

Омбудсманът се избира от Народното събрание в условията на публичност и прозрачност за срок пет години и може да бъде преизбиран на същата длъжност само за още един мандат, гласи законът.

На 10 април 2024 г. бяха прекратени пълномощията на бившия омбудсман Диана Ковачева след подадена от нея оставка заради избора ѝ като съдия в Европейския съд по правата на човека.

Велислава Делчева

БТА

Тя е предложена от депутати от ГЕРБ-СДС. Била е в УС на Сдружение „Програма за развитие на съдебната система”, правен експерт в Конституционния съд, а в момента е част от екипа на Министерство на правосъдието в дирекция „Стратегическо развитие и програми”.

Делчева е юрист, правозащитник и правен експерт с над 20-годишен опит в областта на върховенството на правото, правата на човека, защита от дискриминация и подкрепа за уязвими групи. Това пише в мотивите към решението за кандидатурата ѝ, депозирани в парламента. От 2022 г. до началото на 2025 г. е координатор за България на програмата на USAID в Централна Европа за върховенство на правото. Делчева смята, че работата ѝ с различни международни институции ще ѝ бъде от полза като омбудсман.

В интервю в „Денят на живо” по NOVA NEWS на 28 март тази година тя сподели какви ще са приоритетите ѝ, ако заеме поста. Законът за детското правосъдие. „Тук има нужда от широка публична дискусия. Крайно време е държавата да вземе окончателно решение какво ще прави по този въпрос, тъй като той стои на дневен ред от 2008 година”, обясни юристът. Уязвимите възрастни хора. „Към момента няма никаква политика за тяхната защита, а знаем, че злоупотребите с тях са много чести”, твърди Делчева. Домашното насилие. Според нея прилагането на Закона не е достатъчно, а липсват и необходимият брой кризисни центрове. „Ще подкрепя всяка инициатива на местно ниво, която да осигури на пострадалите качествена психологична и социална подкрепа”, закани се тя.

Антон Станков

Булфото

Той е бивш правосъден министър в кабинета „Сакскобургготски“ и е номиниран за поста от „Асоциация Българско училище за политика Димитър Паница”.

В интервю в „Офанзива с Любо Огнянов” по NOVA NEWS на 22 март тази година Станков сподели, че не разчита на политическа подкрепа за кандидатурата си. "Залагам на личния си опит и професионалната си експертиза. За мен позицията омбудсман е вид кауза, ще играя играта докрай. Имам своя концепция, която ще представя. Отправил съм писмо до всички парламентарни групи за тази цел", обяви бившият правосъден министър.

Мария Матева

КЗЛД

Тя е бивш член на Комисията за защита на личните данни, а кандидатурата ѝ е внесена от „Български червен кръст”.

Джема Грозданова

БТА

Тя е кандидатирана от Националната пациентска организация. Грозданова е бивш депутат от ГЕРБ, която напусна, за да се присъедини към партията, създадена от Цветан Цветанов.

В интервю в „Офанзива с Любо Огнянов” по NOVA NEWS на 5 април тази година тя представи част от приоритетите си, които ще следва, ако застане на поста. Те са добро здравеопазване, без насилие над жени и работа с деца. Според нея държавата ни в момента не функционира добре. „Бих внесла в КС Законът за чуждестранните агенти, ако беше приет. Другият е Законът за училищното и предучилищното образование. Нарушава се правото на учителя да изразява мнение спокойно пред учениците си”, смята Грозданова.

Димитър Маргаритов

БТА

Той е познат като бивш председател на Комисията за защита на потребителите. Кандидатурата му е предложена от асоциация „Активни потребители”.

По време на гражданското изслушване във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет Маргаритов уточни, че не само потребителските проблеми тревожат обществото, но и социалните като здраве и трудностите на хора с увреждания. Кандидатът посочи, че голяма част от потребителските права на гражданите са засегнати в области като цените на стоките от първа необходимост, нормативната закрила за гражданите, изпаднали в тежко финансово положение. Омбудсманът не може да налага санкции и няма такъв тип отношение върху пазарните механизми, посочи Маргаритов и подчерта, че да се установят принципите на прозрачност в държавата е невъзможно без участие на гражданите.

Мая Манолова

Фейсбук

Тя вече е заемала тази позиция. Манолова е номинирана от 23 браншови и граждански организации.

В интервю в „Офанзива с Любо Огнянов” по NOVA NEWS на 29 март тази година тя подчерта, че през целия си живот е защитавала правата на гражданите като адвокат, народен представител, омбудсман и граждански активист. „В ситуация, в която вече 1 година няма омбудсман и заместник-омбудсман,  с екипа ми играем ролята на граждански омбудсман, за да помагаме на хората. Ако гражданите избираха, нямаше да имам конкуренция”, смята тя.