М онетата, от която идва изразът „Пет пари не струва“, се търгува по 20-800 лева в нета. Това показа проверка на „Телеграф“ в сайтовете за обяви. Петачето, пет пари – така са наричали монетата с необичаен номинал 2 стотинки и половина (2 и 1/2 стотинки).

Медно-никеловата метална пара е емитирана по времето на княз Фердинанд през 1888 г. Била е отсечена в Белгия в тираж 11,6 милиона бройки. На едната страна е изписан номиналът 2 и 1/2 с надпис „двѣ стотинки и половина“ и годината на емисията 1888. На гърба е малкият държавен герб на България - лъв и корона, и надпис „Съединението прави силата“. 

Цени

Обичайно петачето върви на нумизматичния пазар по около 20 лева, тъй като сравнително лесно може да се намери заради високия тираж. В момента обаче на специализиран сайт за наддавания върви аукцион, на който търновец иска за петачето 799,99 лева, рекламирайки монетата като „отлична“ . До вчера следобед обаче все още никой не се беше включил в наддаването, но пък аукционът бе поставен под наблюдение от 18 потребители. 

История

Необичайният номинал от 2 и 1/2 стотинки има своето историческо обяснение. Преди Освобождението в страната ни се ползват основно паричните знаци на Османската империя - по онова време грош. А монетата с най-малка стойност от османската валута бил петакът (пет пари), който се равнявал на 1/8 от гроша. При въвеждането на българския лев нашата валута се приравнява към османските грошове в съотношение 1:5. Един лев бил равен на 5 гроша, а 2,5 стотинки били точно колкото едно петаче. Заради това съотношение наричали монетата с номинал две стотинки и половина пет пари или петак. Това било дребна сума и нямало много продукти, които можеш да си купиш с нея. Оттам идва и изразът “Пет пари не струва”, когато искаме да кажем, че нещо е безполезно и няма стойност.

Наплив за възпоменателни монети пред БНБ.

 Наплив за възпоменателни монети пред БНБ.
Телеграф

Монетата с Богородица стигна 7737 лв.

7737 лева става цената на най-скъпата златна пара, която все още може да се намери на касите на БНБ - „Св. Богородица-Златна ябълка“ с номинал 100 лева, емисия 2025 г.

Централната банка за пореден път на 9 май актуализира цените на възпоменателните монети заради продължаващото поскъпване на златото.

За първи път златната „Св. Богородица-Златна ябълка“ бе пусната в началото на 2024 г. в четири номинала – 10, 20, 50 и 100 лева. При емитирането си парата с най-висок номинал струваше 5057 лева, а тази с най-нисък – 1438 лв. На няколко пъти обаче БНБ актуализира цените заради скока на златото на борсите и така постепенно стойността на най-скъпата пара мина 7700 лева. Особеното при тази възпоменателна монета е, че тя е без предварително определен тираж. По този начин желаещите винаги могат да я закупят от Централната банка, без да плащат безбожно високи суми на прекупвачите.