Д иректорът на Зоопарка в Ловеч д-р Ивайло Станков не изключва летален изход за хищника в Природен парк „Шуменско плато”. Пред БТА той изрази увереността си, че колегите му ще се справят с проблема, но вероятността това да стане с упойваща стреличка, според него, е малка.

САМО ЗА ДЕН: Черната пантера роди 4 кючека! (ВИДЕО)

Д-р Станков каза, че е трудно от видеоклиповете да се определи дали животното е леопард, или ягуар. Неговата преценка клони повече към леопард, тъй като ягуарът е с по-набита структура, по-къси крайници и опашка.

ПО СЛЕДИТЕ НА ЧЕРНИЯ ЗВЯР: Ето я лапата на леопарда! (СНИМКА)

Директорът на ловешкия зоопарк посочи, че хищникът никак не е за подценяване. „Той е хитър, напада в гръб. Дори някъде в литературата съм чел, че там, където има ягуари, леопарди, хора, които се разхождат в техните територии, си слагат на тила на главата маска, която изобразява човешко лице, за да заблуждава хищниците, защото види ли гръб на човек, може да нападне”, обясни ветеринарният лекар.

ПАНИКАТА В ШУМЕН: Пума или ягуар на свобода! (ВИДЕО)

Той изрази съгласието си с живозалавящите капани, които се поставят, но проблемът е, че животното не е локализирано. „Много трудно е с упойващи стрелички да отстреляш на 15-20 метра леопард, и то в природата. Зоопарковете имат достатъчно компетентни хора, които знаят как се борави с упойващите стрелички и съответните пушки, познават добре биологията на тези животни, но въпреки всичко, както казва проф. Радослав Михайлов, човешкият живот е приоритет”, категоричен е д-р Ивайло Станков.

Той даде пример как в Америка се действа при подобни ситуации. Един от вариантите е с кучета, но когато се знае къде горе-долу се разхожда животното. Обикновено то се качва на дърво, кучетата го облайват отдолу и тогава ловците го наближават. „Щабът трябва да вземе решение дали ще се прави хайка и когато кучетата са отдолу, хората са с превозно средство, защитени и могат да се опитат да го отстрелят с упойваща стреличка. За съжаление не изключвам отстрела на това животно, тоест леталния изход. Изключително трудно е в природата да се бориш, да се опиташ да уцелиш с упойваща стреличка такова ловко животно”, поясни директорът на зоопарка.

Той припомни, че през август 2014 г. в Ловеч ягуарът Алонсо избяга от клетката си и беше отстрелян. Тогава д-р Станков не е бил още директор на зоологическата градина, бил е извикан като компетентен по отношение на упойващи средства и боравене с пушка с упойващи стрелички. „Бяха направени опити по какъв ли не начин ягуарът да бъде прибран в заграждението си жив и здрав. Но това им е природата. Денем лежат в по-тъмните горски части и храсти, нощно време ловуват. Беше опасно, защото за секунди буквално от Стратеш може да слезе в центъра на града или във вилните зони. Беше отстрелян, защото наистина човешкият живот е с приоритет”, разказа д-р Ивайло Станков.

Той каза още, че поддържа връзка с колегите си от Шумен. „Вярвам, че са направили добра организация, но мен лично ме притеснява, че не могат да локализират къде е животното. Не вярвам, че ще отиде на примамка, която не е жива, при условие че може да си залови без проблеми жива плячка. Мисля, че е добър вариант живозалавящ капан с жива примамка”, изказа мнението си специалистът.

Според него не е изключено животното да бъде видяно и в района на Стара планина. „То обикаля определен ареал. Но когато се наруши неговото спокойствие, то сменя своето местоположение, може да се придвижва на далечни разстояния, ако бъде притеснявано”, обясни д-р Станков.

Обяснението откъде се е появил хищникът директорът на ловешкия зоопарк намира в незаконната търговия на животни. Той счита, че черният леопард е внесен като малко животинче някъде от Европа. Тук е отглеждан и е бил изпуснат.

По думите му решението на проблема е на първо място да се обърне внимание на незаконната търговия със скъпи животни, а в закона трябва да се предвидят много сериозни санкции за това.

Междувременно директорът на Регионалната дирекция по горите в Шумен инж. Емил Гелов издаде заповед за забрана на достъпа до горските територии в границите на Природен парк „Шуменско плато”. Тя важи до 22 юли.