Х айдути спасиха похитена от кърджалии разбойници мома в лясковското село Мерданя.
Жертвата бе отвлечена по време на жътва, когато заедно с другите членове на семейството си излиза на нивата.
Докато почиват на обяд, българите хвърлят сърповете и под звуците на гайдата се впускат да играят народни хора и ръченици.
Разбойници кърджалии чуват звука на гайдата и песните, обграждат българите и се нахвърлят върху тях с извадени ятагани. Една от момите е хваната от разбойниците и е на път да бъде отвлечена.
Отвличането на момат
За щастие в този момент наблизо шетат хайдути. Те чуват виковете и писъците и веднага се спускат да помогнат на изпадналите в беда свои сънародници. Момата е спасена, а турците са отблъснати.
Те обаче не забравят за нанесеното им поражение и унижение и решават да си го върнат и да си отмъстят.
Засада
Няколко дни по-късно хайдушката дружина попада на кърджалийска засада.
Най-младият от дружината хайдутин е заловен и посечен. Когато другарите му се хвърлят да го спасят и отблъскват за пореден път разбойниците, плененият вече е мъртъв. В пояса и на гърдите му другите хайдути намират икона на Света Богородица, която неговата майка му е дала да го пази.
Залавянето на разбойника
През есента, когато хайдушката дружина напуска гората и се връща отново по селата при верните си юнаци, за да презимува, единият от хайдутите посещава майката на своя загинал другар и предава намерената в загиналия икона.
Мръвки
Целият сюжет на спасяването на българска мома и убийството на български хайдутин от турци разбойници беше част от историческата възстановка, с която беше открит XIII фолклорен фестивал „Хайдушка песен“, който традиционно се провежда в село Мерданя.
Във възстановката взеха участие членовете на клубовете „Традиция“ от Габрово, Ловеч и Велики Преслав. Горещото време не спря десетките желаещи да се включат във фестивала като участници или дори само като гости.
Посрещат хайдутите с хляб и сол
За да предпазят гостите от убийствената жега, организаторите се бяха постарали да поставят предпазни чадъри и тенти. А около тях още от ранна сутрин цвъртяха скари с печащи се върху тях ароматни мръвки.
Събраха Дельо хайдутин с Петко войвода
За участие в тазгодишата фестивална програма се записаха 26 самодейни колектива и индивидуални изпълнители от региона. Верни на тематиката, преобладаващата част от изпълнителите се представиха с песни с хайдушка и юнашка тематика.
Концертната програма започна с емблематичните песни „Излел е Дельо хайдутин“ на незабравимата Валя Балканска и „Петко льо, капитанине“ от невероятния филм за Капитан Петко войвода с Васил Михайлов в главната роля.
Целият цикъл от хайдушки песни, представен на фестивала, показа тежкия живот на българите от периода на османското владичество, когато те са били ежедневно тормозени и ограбвани от официалната османска власт, турци разбойници и българските „чорбаджии изедници“.
И в този толкова труден и смутен период хайдутите са били единствената закрила на нашия народ под двоен и троен гнет.
