"Очакваше се COVID-19 да се завърне в малко по-студените месеци на годината и очаквано, разбира се, да се повиши заболеваемостта. Това заяви инфекционистът доцент Трифон Вълков пред NOVA.
По думите му тази прогноза не се сбъднала сегашните разпространени варианти на коронавируса не следват този цикъл и респективно отчитаме не само в България, но и в Европа, повишаване на броя на болните малко по-рано от очакваното.
"Да си болен от COVID-19 днес означава, че в един огромен процент от случаите, това са хора, които под една или друга форма са потърсили лекарска помощ. Тоест те са развили някаква симптоматика, което означава, че има още по-голям брой хора, които по една или друга причина може да са влезли в контакт с някакъв източник на тази инфекция, да са се заразили с този вирус, но да не са проявили симптомите", подчерта той.
Според него "вирусите наистина стават много по-заразни, но има и нещо, което не трябва да ни плаши". "Успокоителното за нас е, че следвайки тенденцията - вирусът да става все по-заразен, мутирайки, придобивайки способността да се предава по-лесно от човек на човек, това върви ръка за ръка и с невъзможността той да генерира тежък, възпалителен отговор. Тоест вирусът става по-лек като клинична картина, протичаща в човешкия организъм. Защото не се активира толкова силно, което е вредно за самия него - по този начин преустановява собственото си предаване от човек на човек", обясни инфекционистът.
И допълни: "Симптомите са като при една по-леко протичаща инфекция на горните дихателни пътища. Първо температура, запушен нос, развитие на катарален симптом на горните дихателни пътища, сухота в гърлото и първоначално суха кашлица, която преминава във влажна. Един от най-запазените симптоми е леката отпадналост, за която съобщават повече от половината пациенти", заяви доцент Вълков.