А ртефакти на 8 хиляди години подредиха в Регионалния исторически музей във Велико Търново. Всички находки са открити при разкопки в региона през последните 15 години. Повечето от предметите се показват за първи път след продължителна и прецизна работа на реставраторите от лабораторията на музея. Изложбата ще е част и от европейската инициатива „Нощ на музеите и галериите“, в която ще се включат редица културни институции в цялата страна.

Открития

Един от най-забележителните експонати в изложбата е древна мерителна маса. Открита е в римския град Никополис ад Иструм край великотърновското село Никюп. Тази маса впечатлява с внушителните си размери и украса със сцени от гладиаторски игри. "Това е съоръжение, което обичайно се слагало по разпореждане на местните власти и се използва в търговията, които се продават на дребно. Представлява каменен плот с издълбани мензури с различен обем. Те имат отвори в средата и са направени за отмерване на различни видове течни или насипни стоки", пояснява д-р Иван Църов, директор на РИМ-Велико Търново. 

Сред артефактите са 3 изключително редки предмета от кост, има само още два такива от с. Бреницал. Най-голямата находка в света на графит в археологически контекст също е част от експозицията. Използвал се е за украса на съдове.

Това е плочка от самия минерал, който се изстъргва и се използва за рисуване. Любопитна е находка от 67 магически кости - астрагалуси от глезена на овца или коза, които са се използвали за гадаене и игри. Гордост за всеки музей е 120-литров праисторически съд. Бил е много ситно натрошен и зазидан под пода на жилището. Той е датиран от 5-хилядната година пр. Хр. 

Археологът д-р Калин Чакъров поясни, че в един от гробовете в надгробната могила край Лясковец е открит съд от черупка на щраусово яйце, като до момента са намерени само два такива съда от цялата Римска империя. От същия гроб е и рядка сребърна фибула с позлата, с изображение на конник с копие. Той допълни, че третият обект е в Павликени и е близо до антично селище в северозападната част на града.

Недко Еленски представи находки от ранно неолитно селище край лясковското село Джулюница. Най-атрактивните находки от това място са от най-ранната керамика за България от 6 хилядолетия пр. Хр.“

Александър Чохаджиев участва в атрактивната изложба с ценни праисторически предмети от разкопките в село Петко Каравелово, община Полски Тръмбеш. „Представени са в три модула. В единия е включена колекция от животински фигурки, сред които и много рядка - на козле със запазени рогове встрани. Във витрината има и риболовни принадлежности, защото риболовът е бил важна част от живота на местното население“, коментира археологът.